Veterans Challenge Cup

Bert Hudson Cup

Pensioners Plate

Club Team Championship

Veterans Challenge Cup

(Best Stableford Score)

Year

Venue

Winner

2019

RND

J. Deacon

2018

Honiton

I. Henderson

2017


R. Ward

2016



2015



2014



2013



2012

Staddon Heights

W. Drake

2011

Okehampton

A Egginton

2010

Yelverton

C. Walmsley

2009

Downes Crediton

R. Hillman

2008

Bigbury

M. Pye

2007

Holsworthy

C. Walmsley

2006

Warren

J. Slee

2005

Ilfracombe

W. Brayley

2004

Okehampton

J. Spry

2003

Stover

M. Mooney

2002

Libbaton

P. Symons

2001

Sidmouth

B. Judd

2000

Dainton Park

P. Anderson

1999

Honiton

Not Played

1998

Tiverton

L. Woodgate

1997

Bigbury

R. Friend

1996

Warren

R. Butcher

1995

Wrangaton

H. Floyd

1994

Staddon Heights

J. Jackson

1993

Okehampton

L.M.H. Fry

1992

Honiton

T.S. Rolf

1991

Holsworthy

T.C. Hughes

1990

Downes Crediton

L. Hill

1989

Torquay

A. Nobbs

1988

Warren

W. Bray

1987

East Devon

W.L. Garnham

1986

Honiton

J. Sturgess

1985

Okehampton

L. Lucas

1984

Exeter

J. Strain

1983

Staddon Heights

L.T. Lucas

1982

Torquay

T.O. Miller

1981

Tiverton

F.E. Baker

1980

Stover

J. McFarlane

1979

Warren

J. McFarlane

1978

Honiton

H.B. Robinson

1977

Staddon Heights

H.N. Fulford

1976

No Competition


1975

Okehampton

D.A. Thorne

1974

Bigbury

J.T. Drew

1973

Stover

R.H. Wood

1972

Warren

J. Sanderson

1971

Exeter

L. Widdowson

1970

Stover

R.P. Peters

1969

Tavistock

P.W. Brown

1968

RND

G.F. Emerton-Court

1967

Exeter

S.F. Parker

1966

Torquay

E.T. Scott

1965

Saunton

J.E.D. Scott

1964

Tavistock

R. Rogers

1963

Stover

W. Hutchings

1962

Yelverton

J.F. Vining

1961

Saunton

H.O. Hicks

1960

Exeter

O.A. Gronow

1959

RND

C.W. Rowse

1958

Tavistock

H. Osborne

1957

Warren

G.A. Harwood

1956

East Devon

S.C. Willshere

1955

Churston

G. Duckworth

1954

Saunton

A.J. Garland

1953

Thurlestone

H.G. Bowen

1952

Exeter

W. Morris

1951

Warren

C. Buckingham

1950

RND

M. Wynne-Sayer

1949

Yelverton

Surg.-Capt. J. Wylie

1948

East Devon

H. Gardner

1947

Torquay

J.H. Higson

1946

RND

Capt. M. Paine

1939

Yelverton

J. Crabb-Watt

1938

Exeter

H.G. Sym

1937

Churston

Brig-Gen.T. Bigge

1936

RND

H.C. Foster

1935

East Devon

Capt. M. Paine

1934

Yelverton

H.S. Church

1933

Tavistock

A. Geake

1932

Torquay

H. Hill

1931

Saunton

C.N. Wood

Bert Hudson Cup

(Best Scratch Stableford Score)

Year

Venue

Winner

2019 RND P. Vicary
2018 Honiton B. Keith
2017
A. Hogan
2016

2015

2014

2013

2012

Staddon Heights

G. Sanford

2011

Okehampton

P.Vicary

2010

Yelverton

R. Knott

2009

Exeter

C. Norman

2008

Bigbury

G. Sanford

2007

Holsworthy

G. Sanford

2006

Warren

M. Goodrich

2005

Ilfracombe

D. Huxtable

2004

Okehampton

R. Butcher

2003

Stover

R.P.F. Brown

2002

Libbaton

R. Butcher

2001

Sidmouth

R. Butcher

2000

Dainton Park

P. Anderson

1999

Honiton

Not Played

1998

Tiverton

D. Huxtable

1997

Bigbury

D. Huxtable

1996

Warren

R. Butcher

1995

Wrangaton

A. Mitchell

1994

Staddon Heights

R.C. Beer

1993

Okehampton

N. Palmer

1992

Honiton

P.F.J. Douglas

1991

Holsworthy

R.C. Beer 

1990

Downes Crediton

J. Kenshole

1989

Torquay

J. Howarth

1988

Warren

J. Howarth

1987

East Devon

G. Moggridge

1986

Honiton

G. Moggridge

1985

Okehampton

R. Smith

1984

Exeter

R. Smith

1983

Staddon Heights

Not Played

1982

Torquay

H.R. Morgan

1981

Tiverton

S. Jones

1980

Stover

C. Ernesco

1979

Warren

F.H. Britton

1978

Honiton

D. Lloyd-Davies

1977

Staddon Heights

D. Lloyd-Davies

1976

No Competition


1975

Okehampton

D. Lloyd-Davies

1974

Bigbury

G.Emerton-Court

1973

Stover

D. Lloyd-Davies

1972

Warren

L.E. Williams

1971

Exeter

C. Ernesco

1970

Stover

R.P. Peters

1969

Tavistock

G. Harris

1968

RND

B.L. Moore

1967

Exeter

S.F. Parker

1966

Torquay

R.P. Peters

1965

Saunton

R.P. Peters

1964

Tavistock

A.L. Johnson

1963

Stover

W. Hutchings

1962

Yelverton

J.F. Vining

1961

Saunton

C. Ernesco

1960

Exeter

O.A. Gronow

Pensioners Plate

(Best Stabledford Score by a 65yo & over))

Year

Venue

Winner

2019

RND

P. Vicary

2018

Honiton

I. Henderson

2017


A. Proctor

2016



2015



2014



2013



2012

Staddon Heights

D. Huxtable

2011

Okehampton

J. Brooking

2010

Yelverton

E. Whyte

2009

Downes Crediton

C. Tett

2008

Bigbury

D. Huxtable

2007

Holsworthy

L. Harries

2006

Warren

P. Williams

2005

Ilfracombe

D. Huxtable

2004

Okehampton

J. Pitts-Tucker

2003

Stover

G. Facey

2002

Libbaton

M. Tothill

2001

Sidmouth

A. Graeme

2000

Dainton Park

P. Anderson

1998

Tiverton

L. Woodgate

1997

Bigbury

R. Friend

1997

Honiton

Not Played

1996

Warren

J. Wood

1995

Wrangaton

K. Williams

1994

Staddon Heights

L. Stribley

1993

Okehampton

G. Chambers

1992

Honiton

A.R. Griffin

1991

Holsworthy

G. Priest

1990

Downes Crediton

M. Plummer

1989

Torquay

A. Nobbs

1988

Warren

W. Bray

1987

East Devon

G. Duckworth

1986

Honiton

S. Snell

1985

Okehampton

L.T. Lucas

Club Team Team Championship

(Best Combined 3 Scores by Players From The Same Club)

Year

Venue

Winner

Representaives

2019

RND

Saunton


2018




2017




2016




2015




2014




2013




2012

Staddon Heights

Staddon Heights

W. Drake, G. Sanford, M Whetnall 

2011

Okehampton

Teignmouth

A. Egginton, C. Boyne & R. Collier

2010

Yelverton

Yelverton

S. Bryant, L. Harries & E. Whyte

2009

Downes Crediton

Saunton

C. Norman, A. Stevens & R. Brett

2008

Bigbury

Ilfracombe  

M. Pye, D. Huxtable & R. Butcher

2007

Holsworthy

Teignmouth

R. Collier, R. Wilson & L. Mosse

2006

Warren

Warren

J. Harker, J. Slee, P. West

2005

Ilfracombe

Ilfracombe

R. Butcher, K. Geraghty, M. Pye, D. Sutherland

2004

Okehampton

Okehampton

J. Leonard, R. Slee, J. Butcher, D. Jenkins

2003

Stover

Stover

G. Facey, C. Jenkins, P. Stanley, R. Underhill

2002

Libbaton

Ilfracombe

R. Butcher, D. Huxtable, K. Geraghty, D. Sutherland

2001

Sidmouth    

Dinnaton

B. Rimes, B. McGowan, D. Trevarthen, T. Dart

2000

Dainton Park

Staddon 

P. Anderson, G. Hamling, D. Gartrell, A. Ware

1999

No Competition



1998

Tiverton

Ilfracombe

R. Butcher, D. Sutherland, W. Freestone, D. Huxtable

1997

Bigbury

Warren

A. Clarke, J. Harker, A. McCormack, C. Burkin

1996

Warren

Ilfracombe

R. Butcher, R. Down, W. Freestone, D. Huxtable

1995

Wrangaton

Dinnaton

A. Tongue, B. McGowan, K. Williams, R. Healey

1994

Staddon Heights

Warren

J. Jackson, J. Riley, A. Mitchell, K. Mitchlemore

1993

Okehampton

Manor

P. Howarth, J. Howarth, D. Hills, D. Kelling

1992

Honiton

Ilfracombe

R.C. Beer, J. Skinner, C, Groves, G. Priest

1991

Holsworthy

Manor

P. Howarth, J. Howarth, L. Hill, D. Kelling

1990

Downes Crediton

Saunton

K. Sturtridge, H. Peters, E. Jordan, T. Weaving

1989

Torquay

Torquay

C.J. Madge, L. Leppington, G. Collings, G. Derbyshire

1988

Warren

Manor

P. Howarth, J. Howarth, L. Hill, D. Kelling

1987

East Devon

Tiverton

W. Stewart, S.Coleman, G. Duckworth, W. Garnham

1986

No Competition



1985

Okehampton

Manor

P. Howarth, J. Howarth, L. Lucas, J. Dugdale

1984

Exeter

Exeter

D.J. Sutton, A. Floyd, C. Paul, O. Saunders

1983

No Competition



1982

Torquay

Staddon

J. Urell, H. Vinter, J. Hardwell, T. Miller

1981

Tiverton

Saunton

D.Lloyd-Davies, M.Paine, A.D.MacPherson, F.E.Baker

1980

Stover

Stover

N. Maton, L.C. Bell, M. Chard, C. Ernesco

1979

Warren

Warren

F.E.Ludgate, W. Colling, E.W. Davey, J. McFarlane

1978

Honiton

Honiton

P.F. Cowell, H.J. Woodham, C.J. Marsh, J.A. Hill