More

DEVONGOLF

Admin Login
Unit A1, Tavy Business Centre, Rowden Wood Road, Pitts Cleave Industrial Estate, Tavistock, Devon, PL19 0NU


SENIORS GOLF


SENIORS SCRATCH ORDER OF MERIT  (Leonard Lake Salver)

Year

Winner

2010

M. Wigley (Holsworthy)

2011

P. Lyons (Churston)

2012

P. Lyons (Churston)

2013


2014A. Allsopp (Tiverton)

 

SENIORS CHAMPIONSHIP (Beer Pitcher)

Year

Venue

Winner

1996

East Devon

B. Devetta

1997

Tiverton

D. Reed

1998

Tavistock

L. Mosse

1999

Woodbury Park

T. Heard

2000

Stover

A. Stanton

2001

Saunton East

R. Knott

2002

Teignmouth

R. Knott

2003

Yelverton

R. Knott

2004

Tiverton

R. Knott

2005

East Devon

T. Heard

2006

Dainton Park

T. Heard

2007

Tavistock

J. Gynne

2008

Woodbury Park

G. Sanford

2009

Exeter

P. Hume

2010

Teignmouth

G. Rumbold

2011

Churston

J. Pettigrew

2012

East Devon

G. Sanford

2013

Honiton

R. Ward

2014

Thurlestone

P. Vicary


SENIORS STABLEFORD CHAMPIONSHIP

BERT HUDSON CUP (Best Scratch Score)

Year

Venue

Winner

1960

Exeter

O.A. Gronow

1961

Saunton

C. Ernesco

1962

Yelverton

J.F. Vining

1963

Stover

W. Hutchings

1964

Tavistock

A.L. Johnson

1965

Saunton

R.P. Peters

1966

Torquay

R.P. Peters

1967

Exeter

S.F. Parker

1968

RND

B.L. Moore

1969

Tavistock

G. Harris

1970

Stover

R.P. Peters

1971

Exeter

C. Ernesco

1972

Warren

L.E. Williams

1973

Stover

D. Lloyd-Davies

1974

Bigbury

G.Emerton-Court

1975

Okehampton

D. Lloyd-Davies

1976

No Competition

 

1977

Staddon Heights

D. Lloyd-Davies

1978

Honiton

D. Lloyd-Davies

1979

Warren

F.H. Britton

1980

Stover

C. Ernesco

1981

Tiverton

S. Jones

1982

Torquay

H.R. Morgan

1983

Staddon Heights

Not Played

1984

Exeter

R. Smith

1985

Okehampton

R. Smith

1986

Honiton

G. Moggridge

1987

East Devon

G. Moggridge

1988

Warren

J. Howarth

1989

Torquay

J. Howarth

1990

Downes Crediton

J. Kenshole

1991

Holsworthy

R.C. Beer 

1992

Honiton

P.F.J. Douglas

1993

Okehampton

N. Palmer

1994

Staddon Heights

R.C. Beer

1995

Wrangaton

A. Mitchell

1996

Warren

R. Butcher

1997

Bigbury

D. Huxtable

1998

Tiverton

D. Huxtable

1999

Honiton

Not Played

2000

Dainton Park

P. Anderson

2001

Sidmouth

R. Butcher

2002

Libbaton

R. Butcher

2003

Stover

R.P.F. Brown

2004

Okehampton

R. Butcher

2005

Ilfracombe

D. Huxtable

2006

Warren

M. Goodrich

2007

Holsworthy

G. Sanford

2008

Bigbury

G. Sanford

2009

Exeter

C. Norman

2010

Yelverton

R. Knott

2011

Okehampton

P.Vicary

2012

Staddon Heights

G. Sanford

2013

Dainton ParkG. Sanford
2014TavistockS. Waddington


VETERANS' CHALLENGE CUP (Best Nett Score)

Year

Venue

Winner

1931

Saunton

C.N. Wood

1932

Torquay

H. Hill

1933

Tavistock

A. Geake

1934

Yelverton

H.S. Church

1935

East Devon

Capt. M. Paine

1936

RND

H.C. Foster

1937

Churston

Brig-Gen.T. Bigge

1938

Exeter

H.G. Sym

1939

Yelverton

J. Crabb-Watt

1946

RND

Capt. M. Paine

1947

Torquay

J.H. Higson

1948

East Devon

H. Gardner

(Format changed to 18 holes)

1949

Yelverton

Surg.-Capt. J. Wylie

1950

RND

M. Wynne-Sayer

1951

Warren

C. Buckingham

1952

Exeter

W. Morris

1953

Thurlestone

H.G. Bowen

1954

Saunton

A.J. Garland

1955

Churston

G. Duckworth

1956

East Devon

S.C. Willshere

1957

Warren

G.A. Harwood

1958

Tavistock

H. Osborne

1959

RND

C.W. Rowse

1960

Exeter

O.A. Gronow

1961

Saunton

H.O. Hicks

1962

Yelverton

J.F. Vining

1963

Stover

W. Hutchings

1964

Tavistock

R. Rogers

1965

Saunton

J.E.D. Scott

1966

Torquay

E.T. Scott

1967

Exeter

S.F. Parker

1968

RND

G.F. Emerton-Court

1969

Tavistock

P.W. Brown

1970

Stover

R.P. Peters

1971

Exeter

L. Widdowson

1972

Warren

J. Sanderson

1973

Stover

R.H. Wood

1974

Bigbury

J.T. Drew

1975

Okehampton

D.A. Thorne

1976      No Competition

1977

Staddon Heights

H.N. Fulford

1978

Honiton

H.B. Robinson

1979

Warren

J. McFarlane

1980

Stover

J. McFarlane

1981

Tiverton

F.E. Baker

1982

Torquay

T.O. Miller

1983

Staddon Heights

L.T. Lucas

1984

Exeter

J. Strain

1985

Okehampton

L. Lucas

1986

Honiton

J. Sturgess

1987

East Devon

W.L. Garnham

1988

Warren

W. Bray

1989

Torquay

A. Nobbs

1990

Downes Crediton

L. Hill

1991

Holsworthy

T.C. Hughes

1992

Honiton

T.S. Rolf

1993

Okehampton

L.M.H. Fry

1994

Staddon Heights

J. Jackson

1995

Wrangaton

H. Floyd

1996

Warren

R. Butcher

1997

Bigbury

R. Friend

1998

Tiverton

L. Woodgate

1999

Honiton

Not Played

2000

Dainton Park

P. Anderson

2001

Sidmouth

B. Judd

2002

Libbaton

P. Symons

2003

Stover

M. Mooney

2004

Okehampton

J. Spry

2005

Ilfracombe

W. Brayley

2006

Warren

J. Slee

2007

Holsworthy

C. Walmsley

2008 

Bigbury

M. Pye

2009

Downes Crediton

R. Hillman

2010

Yelverton

C. Walmsley

2011

Okehampton

A Egginton

2012

Staddon Heights

W. Drake

2013

Dainton ParkK. Williams
2014TavistockG. Rumbold


PENSIONERS' PLATE (Best Nett Score for Over 65’s)

Year

Venue

Winner

1985

Okehampton

L.T. Lucas

1986

Honiton

S. Snell

1987

East Devon

G. Duckworth

1988

Warren

W. Bray

1989

Torquay

A. Nobbs

1990

Downes Crediton

M. Plummer

1991

Holsworthy

G. Priest

1992

Honiton

A.R. Griffin

1993

Okehampton

G. Chambers

1994

Staddon Heights

L. Stribley

1995

Wrangaton

K. Williams

1996

Warren

J. Wood

1997

Bigbury

R. Friend

1998

Tiverton

L. Woodgate

1997

Honiton

Not Played

2000

Dainton Park

P. Anderson

2001

Sidmouth

A. Graeme

2002

Libbaton

M. Tothill

2003

Stover

G. Facey

2004

Okehampton

J. Pitts-Tucker

2005

Ilfracombe

D. Huxtable

2006

Warren

P. Williams

2007

Holsworthy

L. Harries

2008 

Bigbury

D. Huxtable

2009

Downes Crediton

C. Tett

2010

Yelverton

E. Whyte

2011

Okehampton

J. Brooking

2012

Staddon Heights

D. Huxtable  

2013

Dainton ParkC. Williams

2014

TavistockB. Manhire

 

CLUB TEAM CHAMPIONSHIP SHIELD (Aggregate Score of 3 players of same club)              

Year

Venue

Winner

Representaives

1978

Honiton

Honiton

P.F. Cowell, H.J. Woodham, C.J. Marsh, J.A. Hill

1979

Warren

Warren

F.E.Ludgate, W. Colling, E.W. Davey, J. McFarlane

1980

Stover

Stover

N. Maton, L.C. Bell, M. Chard, C. Ernesco

1981

Tiverton

Saunton

D.Lloyd-Davies, M.Paine, A.D.MacPherson, F.E.Baker

1982

Torquay

Staddon

J. Urell, H. Vinter, J. Hardwell, T. Miller

1983

No Competition

 

 

1984

Exeter

Exeter

D.J. Sutton, A. Floyd, C. Paul, O. Saunders

1985

Okehampton

Manor

P. Howarth, J. Howarth, L. Lucas, J. Dugdale

1986

No Competition

 

 

1987

East Devon

Tiverton

W. Stewart, S.Coleman, G. Duckworth, W. Garnham

1988

Warren

Manor

P. Howarth, J. Howarth, L. Hill, D. Kelling

1989

Torquay

Torquay

C.J. Madge, L. Leppington, G. Collings, G. Derbyshire

1990

Downes Crediton

Saunton

K. Sturtridge, H. Peters, E. Jordan, T. Weaving

1991

Holsworthy

Manor

P. Howarth, J. Howarth, L. Hill, D. Kelling

1992

Honiton

Ilfracombe

R.C. Beer, J. Skinner, C, Groves, G. Priest

1993

Okehampton

Manor

P. Howarth, J. Howarth, D. Hills, D. Kelling

1994

Staddon Heights

Warren

J. Jackson, J. Riley, A. Mitchell, K. Mitchlemore

1995

Wrangaton

Dinnaton

A. Tongue, B. McGowan, K. Williams, R. Healey

1996

Warren

Ilfracombe

R. Butcher, R. Down, W. Freestone, D. Huxtable

1997

Bigbury

Warren

A. Clarke, J. Harker, A. McCormack, C. Burkin

1998

Tiverton

Ilfracombe

R. Butcher, D. Sutherland, W. Freestone, D. Huxtable

1999

No Competition

 

 

2000

Dainton Park

Staddon 

P. Anderson, G. Hamling, D. Gartrell, A. Ware

2001

Sidmouth    

Dinnaton

B. Rimes, B. McGowan, D. Trevarthen, T. Dart

2002

Libbaton

Ilfracombe

R. Butcher, D. Huxtable, K. Geraghty, D. Sutherland

2003

Stover

Stover

G. Facey, C. Jenkins, P. Stanley, R. Underhill

2004

Okehampton

Okehampton

J. Leonard, R. Slee, J. Butcher, D. Jenkins

2005

Ilfracombe

Ilfracombe

R. Butcher, K. Geraghty, M. Pye, D. Sutherland

2006

Warren

Warren

J. Harker, J. Slee, P. West

2007

Holsworthy

Teignmouth

R. Collier, R. Wilson & L. Mosse

2008

Bigbury

Ilfracombe  

M. Pye, D. Huxtable & R. Butcher

2009

Downes Crediton

Saunton

C. Norman, A. Stevens & R. Brett

2010

Yelverton

Yelverton

S. Bryant, L. Harries & E. Whyte

2011

Okehampton

Teignmouth

A. Egginton, C. Boyne & R. Collier

2012

Staddon Heights

Staddon Heights

W. Drake, G. Sanford, M Whetnall  

2013Dainton PArkDainton ParkB. Lewer, R. Ward & C. Williams
2014TavistockTivertonM. Jewell, D. Reed & S. Waddington


MUMFORD TROPHY ( was part of Seniors Stableford Meeting)  

Year

Venue

Winner

1990

Exeter

L. Hill

1991

Holsworthy

T.C. Hughes

1992

Honiton

R. Hammond

1993

Okehampton

L.M.H. Fry

1994

Staddon Heights

J. Jackson

1995

Wrangaton

H. Floyd

1996

Warren

D. File

1997       Discontinued

(1999 Awarded to Runners-Up in the Palairet Plate





Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.