DEVONGOLF

Admin Login
Unit A1, Tavy Business Centre, Rowden Wood Road, Pitts Cleave Industrial Estate, Tavistock, Devon, PL19 0NU

 Inter-Club Past Trophy Winners

 

PARKER TROPHY (Inter-Club Scratch Foursomes Matchplay Knockout)

Year

Venue

Winner

Runner-up

2011

Teignmouth

Yelverton

Fingle Glen

2012

Bovey Castle

East Devon

Saunton

2013




2014

Bovey Castle

TavistockDainton Park
2015HolsworthyTavistock

RND

 

 

PALAIRET MEMORIAL TROPHY (Inter-Club Handicap Matchplay Knockout)

Year

Venue

Winner

1934

Churston

Torquay

1935

East Devon

Saunton

1936

Tavistock

Exeter

1937

RND

Ilfracombe

1938

Warren

Saunton

1939

East Devon

Warren

1947

RND

Warren

1948

Yelverton

Ilfracombe

1949

East Devon

Ilfracombe

1950

Stover

Exeter

1951

Okehampton

Exeter

1952

Thurlestone

RND

1953

Exeter

Churston

1954

Warren

Saunton

1955

Saunton

Ilfracombe

1956

Yelverton

Torquay

1957

Exeter

R.N.D

1958

Stover

Torquay Artisans

1959

RND

Exeter

1960

Tavistock

Okehampton

1961

Tiverton

Yelverton

1962

Torquay

Yelverton

1963

RND

Okehampton

1964

Yelverton

Saunton

1965

Tiverton

Sidmouth

1966

Stover

Torquay

1967

RND

Yelverton

1968

Yelverton

East Devon

1969

Exeter

East Devon

1970

Teignmouth

East Devon

1971

Saunton

East Devon

1972

Thurlestone

Churston

1973

Exeter

Tavistock

1974

Churston

Torquay

1975

Stover

Exeter

1976

East Devon

Yelverton

1977

Saunton

Exeter

1978

Tiverton

Churston

1979

Exeter

Torquay

1980

Tavistock

Stover

1981

Teignmouth

Torquay

1982

East Devon

Staddon Heights

1983

Teignmouth

Staddon Heights

1984

Exeter

Stover

1985

Saunton

Stover

1986

Downes Crediton

Torquay

1987

Stover

East Devon

1988

Tiverton

Stover

1989

Churston

Stover

1990

East Devon

Stover

1991

Saunton

Ilfracombe

1992

East Devon

Stover

1993

Downes Crediton

Stover

1994

Exeter

Torquay

1995

Tiverton

Woodbury Park

1996

Stover

Tavistock

1997

East Devon

Teignmouth

1998

Churston

Tavistock

1999

Saunton

Churston

2000

Teignmouth

East Devon

2001

Yelverton

Saunton

2002

Saunton

Staddon Heights

2003

Tavistock

Sidmouth

2004

Downes Crediton

Teignmouth

2005

Dainton Park

Teignmouth

2006

Tiverton

Teignmouth

2007

Saunton

Fingle Glen

2008

Teignmouth

Gt. Torrington

2009

East Devon

Fingle Glen

2010

Yelverton

Exeter

2011

Stover

Fingle Glen

2012

Woodbury Park

Torquay

2013

Thurlestone

Tavistock

2014East DevonTorquay
2015Tiverton

Thurlestone

2016Downes CreditonStover
2017Tavistock

 

 

HORSLEY CUP (2nd in Palairet Memorial Trophy)

Year

Venue

Winner

1934

Churston

East Devon

1935

East Devon

Exmouth

1936

Tavistock

Okehampton

1937

RND

Tavistock

1938

Warren

Torquay

1939

East Devon

Yelverton

1947

RND

Ilfracombe

1948

Yelverton

Tavistock

1949

East Devon

United Services

1950

Stover

Torquay

1951

Okehampton

RND

1952

Thurlestone

Torquay

1953

Exeter

Sidmouth

1954

Warren

Torbay Country

1955

Saunton

Teignmouth

1956

Yelverton

RND

1957

Exeter

Budleigh Town

1958

Stover

Exeter

1959

RND

Saunton

1960

Tavistock

Exeter

1961

Tiverton

Churston

1962

Torquay

Tiverton

1963

RND

Torquay

1964

Yelverton

Thurlestone Artisans

1965

Tiverton

Tavistock

1966

Stover

Yelverton

1967

RND

East Devon

1968

Yelverton

Sidmouth

1969

Exeter

Sidmouth

1970

Teignmouth

Sidmouth

1971

Saunton

Tiverton

1972

Thurlestone

Yelverton

1973

Exeter

RND

1974

Churston

Teignmouth

1975

Stover

Saunton

1976

East Devon

Exeter

1977

Saunton

Yelverton

1978

Tiverton

RND

1979

Exeter

Staddon Heights

1980

Tavistock

Torquay

1981

Teignmouth

Sidmouth

1982

East Devon

Stover

1983

Teignmouth

Stover

1984

Exeter

Teignmouth

1985

Downes Crediton

Saunton

1986

Downes Crediton

Saunton

1987

Stover

Exeter

1988

Tiverton

Yelverton

1989

Churston

Axe Cliff

1990

East Devon

Tavistock

1991

Saunton

Stover

1992

East Devon

Teignmouth

1993

Downes Crediton

Exeter

1994

Exeter

Tavistock

1995

Tiverton

Staddon Heights

1996

Stover

Thurlestone

1997

East Devon

Dartmouth

1998

Churston

Ilfracombe

1999

Saunton

Sidmouth

2000

Teignmouth

Woodbury Pk

2001

Yelverton

Teignmouth

2002

Saunton (East)

Yelverton

2003

Tavistock

Gt. Torrington

2004

Downes Crediton

Gt. Torrington

2005

Dainton Park

Staddon Heights

2006

Tiverton

Bigbury

2007

Saunton

Staddon Heights

2008

Teignmouth

Libbaton

2009

East Devon

Portmore

2010

Yelverton

Staddon Heights

2011

Stover

Tiverton

2012

Woodbury Park

Warren

2013

Thurlestone

Honiton

2014East DevonFingle Glen
2015TivertonChurston
2016Downes CreditonExeter
2017Tavistock

 

 

BROWN BOWL (3rd in Palairet Memorial Trophy)

Year

Venue

Winner

1973

Exeter

Stover

1974

Churston

R.N.D

1975

Stover

Tavistock

1976

East Devon

RND

1977

Saunton

Stover

1978

Tiverton

Exeter

1979

Exeter

Bigbury

1980

Tavistock

East Devon

1981

Teignmouth

Yelverton

1982

East Devon

Sidmouth

1983

Teignmouth

RND

1984

Exeter

Warren

1985

Saunton

Honiton

1986

Downes Crediton

Stover

1987

Stover

Teignmouth

1988

Tiverton

Honiton

1989

Churston

Exeter

1990

East Devon

D. Crediton

1991

Saunton

Warren

1992

East Devon

Tavistock

1993

Downes Crediton

Torquay

1994

Exeter

Yelverton

1995

Tiverton

East Devon

1996

Stover

Tiverton

1997

East Devon

Churston

1998

Churston

Warren

1999

Saunton

Yelverton

2000

Teignmouth

Honiton

2001

Yelverton

Tavistock

2002

Saunton

Tiverton

2003

Tavistock

Exeter

2004

Downes Crediton

Torquay

2005

Dainton Park

Holsworthy

2006

Tiverton

Stover

2007

Saunton

East Devon

2008

Teignmouth

Exeter

2009

East Devon

Yelverton

2010

Yelverton

Stover

2011

Fingle Glen

Saunton Artisans

2012

Woodbury Park

Elfordleigh

2013ThurlestoneTorquay
2014East DevonElfordleigh
2015TivertonWarren
2016Downes CreditonTeignmouth
2017Tavistock

 

 

LAKE CUP (4th in Palairet Memorial Trophy)

Year

Venue

Winner

1987

Stover

Saunton

1988

Tiverton

East Devon

1989

Churston

Torquay

1990

East Devon

RND

1991

Saunton

East Devon

1992

East Devon

Warren

1993

Downes Crediton

Teignmouth

1994

Exeter

RND

1995

Tiverton

Teignmouth

1996

Stover

Okehampton

1997

East Devon

Okehampton

1998

Churston

Bigbury

1999

Saunton

East Devon

2000

Teignmouth

Gt. Torrington

2001

Yelverton

East Devon

2002

Saunton

Tavistock

2003

Tavistock

Teignmouth

2004

Downes Crediton

Thurlestone

2005

Dainton Park

Bigbury

2006

Tiverton

Churston

2007

Saunton

Padbrook Park

2008

Teignmouth

D. Crediton

2009

East Devon

Dartmouth

2010

Yelverton

Libbaton

2011

Stover

Portmore

2012

Woodbury Park

Teign Valley

2013ThurlestoneGt. Torrington
2014East DevonExeter
2015TivertonStover
2016Downes CreditonYelverton
2017Tavistock

 

PALAIRET PLATE (awarded to the Winners)

MUMFORD TROPHY (from 1999 awarded to Runners-Up in Palairet Plate)

GRAY MEMORIAL CUP (from 2003 awarded to the third place in the Palairet Plate)

EXECUTIVE CUP (from 2003 awarded to fourth place in the Palairet Plate)

 

1995

Yelverton

Torrington

Dartmouth

 

 

1996

Woodbury Pk

Stover

Teignmouth

 

 

1997

Yelverton

Saunton

Woodbury Park

 

 

1998

D. Crediton

Teignmouth

Thurlestone

 

 

1999

Yelverton

Staddon H

Saunton

 

 

2000

Churston

Exeter

Holsworthy

 

 

2001

Tiverton

Dainton Pk

Churston

 

 

2002

Honiton

Churston

Dainton Pk

 

 

2003

Tiverton

Saunton

Teign Valley

Churston

Okehampton

2004

Exeter

Fingle Glen

Saunton

Warren

Teign Valley

2005

Libbaton

Fingle Glen

Okehampton

Torrington

Saunton

2006

D. Crediton

Holsworthy

Dainton Pk

Staddon H

Woodbury Pk

2007

RND

Exeter

Gt. Torrington

D. Crediton

 

2008

Tiverton

Saunton

Teignmouth

Woodbury Pk

Sidmouth

2009

Stover

Honiton

Sidmouth

D. Crediton

Thurlestone

2010

Woodbury Pk

Dainton Pk

Gt. Torrington

Yelverton

Exminster

2011

Tavistock

Honiton

Elfordleigh

Holsworthy

Libbaton

2012 changed to an 18 hole Strokeplay Event

2012

2013

2014

 Tiverton

Not Played

Highbullen

Staddon Heights 


Stover

Boringdon Park 

Downes Credition 

Yeverton


2015




2016
Exeter


 

 

INTER-CLUB SCRATCH FOURSOMES CUP (From 1912 to 1926 the winning Club held the Union Shield. The Silver Foursomes Cup first competed for in 1927 was purchased by Club Subscriptions to take place of the Shield)

Year

Venue

Winner

Representatives

1912

Tavistock

Yelverton

J. Penn-Milton & R.H. Blundell

1913

East Devon

Warren

K.F. Fradgley & L.C.H. Palairet

1914

Warren

Warren

K.F. Fradgley & L.C.H. Palairet

1920

Churston

Warren

K.F. Fradgley & L.C.H. Palairet

1921

Saunton

Saunton

Col. E.K. Storey & G.H. Pitts-Tucker

1922

Yelverton

Yelverton

E.S. Coppin & G.E. Hookham

1923

RND

Torquay

D.A. Carr & H.B. Lumsden

1924

Torquay

Torquay

D.A. Carr & W.J. Brockman

1925

Tavistock

Tavistock

E.S. Coppin & J. Woolland

1926

Saunton

Torquay

D.A. Carr & W.J. Brockman

1927

Yelverton

Tavistock

E.S. Coppin & A.G.T. Rees

1928

East Devon

Sidmouth

S. Horsley & Capt. M.F.A Paine

1929

RND

RND

C.G. Chard & Hon. D. Scott

1930

Tavistock

RND

J.H. Greathead & Hon. D. Scott

1931

Saunton

Tavistock

A.G.T. Rees & E.S. Coppin

1932

Torquay

Tavistock

A.G.T. Rees & E.S. Coppin

1933

Tavistock

Saunton

L.C. Lake & J.D. Walker

1934

Yelverton

Sidmouth

A.G. Skinner & H.P. Reed

1935

East Devon

Warren

D.I. Stirk & J.D. Iles

1936

RND

RND

J.H. Greathead & Hon. D. Scott

1937

Churston

Saunton

L.C. Lake & K.M. Wood

1938

Exeter

East Devon

E.D. Howard & R.E. Lee

1939

Yelverton

Warren

D.I. Stirk & A.G. Fry

1946

No Competition

 

 

1947

Torquay

Thurlestone

C.H. Prowse & E.J. Lyle

1948

East Devon

RND

L.C. Lake & E.D. Trapnell

1949

Yelverton

Stover

A.W. Weston & H.S. Balls

1950

RND

Okehampton

Lt. Col. D.F. Brown & P.W. Brown

1951

Warren

Warren

D. Peterkin & A. Mountain

1952

Exeter

Thurlestone

J.W. Twining & E. J. Lyle

1953

Thurlestone

RND

E.D. Trapnell & J.P. Phillips

1954

Saunton

Saunton

L.C. Lake & W.A. Reid

1955

Churston

Exeter

R.B. Redfern & T.D.W. Slater

1956

East Devon

RND

E.D. Trapnell & P. Brennan

1957

Teignmouth

Thurlestone

F.R. Fisher & A.D. Inglis

1958

Tavistock

Okehampton

R.N. Jutsum & R.P.F. Brown

1959

RND

RND

E.D. Trapnell & J. Giddy

1960

East Devon

Saunton

L.C. Lake & W.A. Reid

1961

Saunton

Exeter

R.B. Redfern & D.L. Gould

1962

Yelverton

Exeter

R.J. Radway & C.H. Scott

1963

Teignmouth

Teignmouth

L.E. Williams & D.J. Hoare

1964

RND

Okehampton

P.B.F. Brown & R.P.F. Brown

1965

East Devon

Exeter

R.B. Redfern & R.J. Radway

1966

Thurlestone

Okehampton

P.B.F. Brown & R.P.F. Brown

1967

Churston

Churston

C. Ernesco & D.C. Wilkins

1968

Exeter

Tavistock

B.G. Steer & R.S. Steer

1969

Saunton

Okehampton

P.B.F. Brown & R.P.F. Brown

1970

Tavistock

Okehampton

P.B.F. Brown & R.P.F. Brown

1971

East Devon

Yelverton

D.G.F. Porter & R.B. Williams

1972

Torquay

Tavistock

M.G. Symons & K. Hawkins

1973

Teignmouth

Churston

J.S. Bridge & R.H.P. Knott

1974

Tavistock

Tavistock

R.S. Steer & D.B. Nuttall

1975

RND

Churston

J.S. Bridge & R.H.P. Knott

1976

Churston

Tavistock

B.G. Steer & M.G. Symons

1977

Bigbury

Exeter

R.J. Radway & S. Hurdman

1978

Stover

Churston

J.S. Bridge & R.H.P. Knott

1979

Tiverton

Churston

M.W.L. Hampton & R.H.P. Knott

1980

Torquay

Churston

M.W.L. Hampton & R.H.P. Knott

1981

Saunton 

Yelverton

M.I. Blaber & M.A. Grieve

1982

Thurlestone

Tavistock

B.G. Steer & R.S. Steer

1983

Tavistock

Tavistock

M.G. Symons & R.A. Moore

1984

East Devon

Tavistock

M.G. Symons & R.A. Moore

(Format changed to 72 holes Stroke Play)      

1985

Yelverton

Tavistock

M.G. Symons & R.A. Moore

1986

Churston

Torquay

A.R. Copping & M.J. Piper

1987

RND

East Devon

G.K. Baker & P.M. Newcombe

1988

Teignmouth

Staddon Heights

D. Roberts & D. Lloyd

( Format reverted to Match Play)

1989

Saunton

Saunton

M.E. Jewell & P.H. Watts

1990

Exeter

Warren

C. Papworth & T. Aggett

1991

Warren

Warren

C. Papworth & T. Aggett

1992

Torquay

Staddon Heights

D. Roberts & D. Lloyd

(Format changed to 36 holes Stroke Play)

1993

Churston

Tavistock

D.E. Turnbull & M. Ingram

1994

Exeter

East Devon

P.M. Newcombe & R. Martin

(Format reverted to Match Play )

1995

Holsworthy

Woodbury Park

P. Sweeney & N.E.J. Mansell

1996

Downes Crediton

East Devon

P.M. Newcombe & R. Martin

1997

Ilfracombe

Sidmouth

D. Gee & N. Holland

1998

Teignmouth

Tavistock

G. Ruth & A. Gawman

1999

Warren

Woodbury Park

P. Lawrence & M. Dove

2000

Saunton (W)

Ilfracombe

R. Butcher & D. Crocombe

2001

Tavistock

Sidmouth

N. Holland & D. Gee

2002

Tiverton

Tavistock

J. Ruth & A. Gawman

2003

Ilfracombe

Tavistock

J. Ruth & A. Gawman

2004

Torquay

Torquay

M. Butcher & M. Passmore

2005

Woodbury Park

RND

D. Ford & B. White

2006

Tavistock

Saunton

J. White & J. Chappell

2007

Downes Crediton

Dainton Park

J. Carson & N. Brown

2008

Dainton Park

East Devon

J. Dimond & M. Lockey

2009

Holsworthy

Yelverton

A. Bridgewater & R. Fricker

2010

Tiverton

Exeter

H. Greenberry & R. Mapp

2011

Torquay

Exeter

H. Greenberry & R. Pope

2012

Saunton (West)

Royal North Devon

A. McGeorge & J. Mullen

2013

Thurlestone

Churston

J. Davis & L. Marels

2014WarrenStaddon HeightsS. Dunn & T. Ridings
2015East DevonTavistockA. Bridgewater & A. Gawman
2016RND

 

 

INTER-CLUB HANDICAP FOURSOMES CUP

Year

Venue

Winner

Representatives

1927

Yelverton

Torquay

F. Gray & P.J. Gilley

1928

East Devon

Exeter

J.S. Steele-Perkins & Maj. A. Dering

1929

RND

Sidmouth

F.H. Carroll & Dr. B. Cohen

1930

Tavistock

Sidmouth

R.J. Russell & F.H. Carroll

1931

Saunton

Tavistock

A.E. Barnett & F.R. Yeo

1932

Torquay

Tavistock

A.R. Barnett & F.R. Yeo

1933

Tavistock

Sidmouth

F.H. Carroll & Capt. M.F.A. Paine

1934

Yelverton

Tavistock

L.R. Mugford & C.D. MacDonald

1935

East Devon

RND

M.B. Snell & C. St. J. Colthurst

1936

RND

RND

M.B. Snell & C. St. J. Colthurst

1937

Churston

Competition declared void

 

1938

Exeter

Torquay

H.P. Stone & G.F. Griffith

1939

Yelverton

Warren

J. Symons & Capt. A.E. Lawrence

1946

No Competition

 

 

1947

Torquay

Torquay

H. Colin & Rev. S. Hackett

1948

East Devon

RND

A.J. Garland & J.P. Phillips

1949

Yelverton

Churston

A.J. Wagland & G.T. Gael

1950 

RND

Ilfracombe

E.W. Brokenbrow & S.M. Fainlight

1951

Warren

Warren

S. Allen & D. Prentice

1952

Exeter

Ilfracombe

P. Corke & S.M. Fainlight

1953

Thurlestone

RND

C.F. Stephens & T.B. Jones

1954

Saunton

Sidmouth

J. Duxbury & E. Ward

1955

Churston

Torquay

W.J. Waring & C.R. Doe

1956

East Devon

Torquay

J.C. Phillips & L.C. Bell

1957

Teignmouth

Saunton

T.B. Jones & C.F. Stephens

1958

Tavistock

Torquay

J.C. Phillips & J.M. Kerr

1959

RND

Thurlestone

E.J. Lyle & J.A. Smith

1960

East Devon

Budleigh Town

S. Coates & D. Tilbury

1961

Saunton

Saunton

E.D. Wood & J.A. Jewell

1962

Yelverton

Exeter

R.J. Armstrong & N.G. Webber

1963

Teignmouth

Okehampton

P.W. Brown & L.E. Hines

1964

RND

Northam

W. Fowler & J. Eastman

1965

East Devon

Okehampton

F.A. Mortimer & P.W. Brown

1966

Thurlestone

Yelverton

H. Backhouse & N.S. Gunn

1967

Churston

RND

F.H. Way & C.F. Stephens

1968

Exeter

Warren

M.A. Ibbetson & R.J. Ibbetson

1969

Saunton

Saunton

R.C. Beer & D.A. Little

1970

Tavistock

Yelverton

F.J. Bawden & N. Gunn

1971

East Devon

East Devon

J. Abbot & W.H. Clarke

1972

Torquay

Tavistock

G.W.H. Dennis & A.E. Palmer

1973

Teignmouth

Yelverton

D.H. Ruberry & R.J. Symes

1974

Tavistock

Tavistock

A. McShane & A.E. Palmer

1975

RND

Yelverton

R.I. Mainwaring & D.W.J. Wright

1976

Churston

Thurlestone

A.J. Batchelor & A.J.R. Batchelor

1977

Bigbury

Ilfracombe

D.R. Parker & A. Lloyd

1978

Stover

Stover

R. Smith & J. Turner

1979

Tiverton

Tiverton

I.J. Brierley & J.M. Harvey

1980

Torquay

Torquay

M.H. Jeffery & H.D. Tarrant

1981

Saunton

Yelverton

C.W. Robins & T.N. Shobrook

1982

Thurlestone

Okehampton

M.C. Francis & G. Clements

1983

Tavistock

Tavistock

J.C. Gawman & R.I. Rich

1984

East Devon

Warren

M. Phillips & R. Parker

(Format changed to 72 holes Stroke Play)

1985

Yelverton

Torquay

M.J. Angelos & S.J. Thorne

1986

Churston

East Devon

M.J. Baker & C.K. Iles

1987

RND

Northam

A. Harding & K. Dearing

1988

Teignmouth

Teignmouth

S. Wells & N. Smith

(Format reverted to Match Play)

1989

Saunton

Teignmouth

C. Evans & P. Cayless

1990

Exeter

Stover

M. Crossfield & H. Chapman

1991

Warren

East Devon

H. Chesters & J. Rowbotham

1992

Torquay

Tavistock

J.C. Gawman & R.I. Rich

(Format changed to 36 holes Stroke Play)

1993

Churston

Stover

M. Field & S. Watson

1994

Exeter

Stover

A. Hughes & R. Vooght

(Format reverted to Match Play)

1995

Holsworthy

Holsworthy

R. Ley & T. Tape

1996

Downes Crediton

Torrington

G. Petherbridge & J. Ridyard

1997

Ilfracombe

Ilfracombe

R. Jones & W. Bailey

1998

Teignmouth

Stover

S. Bawden & R. Vooght

1999

Warren

Woodbury Park

D. Stafford & P. Crump

2000

Saunton

Exeter

C. Malone & A. Collacott

2001

Tavistock

Tavistock

S. Gilder &  R. Gawman

2002

Tiverton

Tavistock

S. Gilder &  R. Gawman

2003

Ilfracombe

Gt. Torrington

T. Gooch & G. Petherbridge

2004

Torquay

Teignmouth

M. Haskell & R. Hunt

2005

Woodbury Park

Downes Crediton

M. Taylor & G. Greenwood

2006

Tavistock

Ilfracombe

P. Hume & R. Butcher

2007

Downes Crediton

Gt. Torrington

M. Hill & T. Gooch

2008

Dainton Park

Libbaton

R. Screech & B. Stevens

2009

Holsworthy

Libbaton

B. Isaac & P. Short

2010

Tiverton

Tiverton

B. Hearn & D. Perry

2011

Torquay

Willingcott Valley

B. Buller & M. White

2012

Saunton (West)

Teignmouth

J. Binch & I. Wallis 

2013

Thurlestone

Churston

J. Davis & L. Marels

2014WarrenTeignmouthS. Dunn & T. Ridings
2015East DevonEast DevonR. Murray & J. Rowbotham
2016RND

 

 

TORBAY COUNTRY GOLF CLUB CUP (36 hole Handicap Medal)

Year

Venue

Winner

1957

Stover

A.D. Inglis

(Format changed to 18 hole Handicap Medal)

1958

Tiverton

D.C. Wilkins

(Format changed to 18 hole Handicap Stableford)

1959

Okehampton

W.K. Wilmott

1960

Bigbury

E.J. Hutchings

1961

Torquay

G.S. Winzer

1962

Stover

W. Hunt

1963

Sidmouth

L.S. Badcock

(Format changed to Foursomes Medal, Handicap)

1964

RND

J.P. Phillips & E.D. Wood

1965

East Devon

A.W. Neve & E.J. Lewis

1966

Thurlestone

J.A. Smith & H.R. Morgan

1967

Churston

P.B.F. Brown & L.E. Hines

1968

Exeter

R.S. Tancock & R. Barrett

1969

Saunton

M.R. King & A.J. Wonnacott

1970

Tavistock

D.E. Greening & K. Westlake

1971

East Devon

R.W. Blake & F.J. Twiselton

1972

Torquay

C.W. Colbourne & R.R.J. Mills

1973

Teignmouth

R.S. Steer & D.B. Nuttall

1974

Tavistock

H.R. Morgan & B. Hills

1975

RND

H. Eastman & J. Eastman

1976

Churston

R.S. Steer & C.I. Brierley

1977

Bigbury

R.J.B. Moore & V. Pym

1978

Stover

D.A. Little & E.J. Lewis

1979

Tiverton

J.G. Gibson & D.A. Gibson

1980

Torquay

C.J.A. Madge & H.T. Madge

1981

Saunton

P.B.F. Brown & R.P.F. Brown

1982

Thurlestone

A. Mitchell & M. Moroney

1983

Tavistock

W.G. Briant & J.S.J. Hosking

1984

East Devon

W.T. Collins & A.P. Hill

(Format changed to 3rd & 4th rounds score from Foursome Handicap Cup)

1985

Yelverton

R.H.P. Knott & J.M. Pettigrew

1986

Churston

M.E. Dyer & M. Jeffrey

1987

RND

H. Harding & K. Dearing

1988

Teignmouth

P. Cayless & C. Evans

(Format reverted to 18 holes)

1989

Saunton

D. Lloyd & D.N. Roberts

1990

Exeter

J.S. Bridge & J.M. Pettigrew

1991

Warren

R. King & G.C. Halliday

1992

Torquay

D.B. Young & D.V. Bryant

(Format changed to Inter-Club 3 Ball Stableford Team event)

1993

Churston

Dartmouth

R. Hitchens, I. Perkes, A. Rayner

1994

Exeter

Exeter

A. Wills, M. Nute, M. Luxton

1995

Holsworthy

Torquay

D. Mugford, R. Crook, D. Relph

1996

Downes Crediton

Warren

M. Brunton, A. Parker, P. Jackson

1997

Ilfracombe

Mortehoe

A. Nicoletti, P. Heale, D. Hanson

1998

Teignmouth

Dainton Park

A. Ryland, N. Jenkinson & M. Smith

1999

Warren

Warren

M.A. Phillips, R. Williams & M. Commins

2000

Saunton

Saunton

M. Chappell, J. Spiers & J. Chappell

2001

Tavistock

Tavistock

B. Williams, D. Burge &  K. Cole

(Format changed to Winners of County Day)

2002

Downes Crediton

Tavistock

A. Gawman, J. Gawman, R. Gawman, M. Clarke

(Part of County Foursomes Weekend - changed to Inter-Club 3 Ball Stableford Team event)

2003

Ilfracombe

Willingcott Valley

K. Crosby, P. Moston & M. Moston

2004

Torquay

Stover

G. Green, K. Chapman, S. Henson

2005

Woodbury Park

Saunton

J. Squire, L. Grant, P. Venn

2006

Tavistock

Teignmouth

D. Chamberlain, S. Stokes & T. Radford

2007

Downes Crediton

Stover

J. Hampton, A. Beazely & J. Jones

2008

Dainton Park

Dainton Park

J. Carson, N. Brown & M. Kneebone

2009

Holsworthy

Northam Artisans

S. Loze, A. Johns & P. Downing

2010

Tiverton

Libbaton

B. Isaac, B. Stevens & W. Shipman

2011

Torquay

Torquay

J. Thompson, A. Rowe & C. Overton

2012

Churston

Torquay

J. Thompson, A. Rowe & C. Overton

2013

Exeter

Honiton

B. Dunn, M. Gillard & J.Drew

2014Downes CreditonElfordleighR. Harder, A & R Semmens
2015HolsworthyDainton ParkN. Brown, J. Carson & J. Pullinger
2016Staddon HeightsFingle GlenJ. Hoskins, J. Messenger & C. Haggar

 

 

GRAHAM RUTH TROPHY ( Adult/Junior Foursomes Final)

Year

Venue

Winner.

1993

Warren

Mrs. B. Ruth & J. Ruth

1994

Honiton

T.Joseph & P. Maloney

1995

Thurlestone

M. Harris & D. Henson

1996

Okehampton

M. Cox & M. Soby

1997

Stover

P. Ezard & M. Taylor

1998

Downes Crediton

P. Jordan & Miss J. Norman

1999

Bigbury

G. Petherbridge & C. McConnachie

2000

Honiton

R. Armitage & C. Armitage

2001

Torquay

Not played - waterlogged course

2002

Wrangaton

Not played – inclement weather

2003

East Devon

I & J. Harris

2004

Stover

Not Played – inclement weather

2005

Okehampton

R. Gibson & D. Read

2006

Thurlestone

Mrs L. Line & T. Bromfield

2007

Warren

P.M. Newcombe & L. Jones

2008

Portmore

M. Dove & W. Thorne

2009

Honiton

M. Tierney & J. Hencus

2010

Teign Valley

C. & J. Hawksby

2011

Sidmouth

Mrs A. West & M. Peters

2012

Wrangaton

K. Dart & T. Dart

2013

Okehampton

J. Sharland 7 J. Threlfall

2014BigburyI. & O. Verner
2015LibbatonS. Lawrence & E. smith
2016Fingle Glen




Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.