More

DEVONGOLF

Admin Login
Unit A1, Tavy Business Centre, Rowden Wood Road, Pitts Cleave Industrial Estate, Tavistock, Devon, PL19 0NU


MEN’S SCRATCH GOLF

 

GOODBAN CUP (Awarded to the best 36 holes score by a Devon player in the SWCGA (South Western Counties Golf Association) Strokeplay Championship.

Year

Venue

Winner

1965

St. Enodoc

R.B. Redfern

1966

Ferndown

R.B. Redfern & R.J. Radway

1967

Saunton

R.J. Radway

1968

Burnham

B.G. Steer

1969

Trevose

R.B. Williams

1970

RND

J.P. Phillips

1971

St. Enodoc

B.G. Steer

1972

Saunton

B.G. Steer

1973

Ferndown

M. Hampton

1974

Burnham

J.S. Bridge

1975

Trevose

B.G. Steer

1976

RND

R.J. Ibbetson

1977

St. Enodoc

R.J. Radway

1978

Saunton

M.E. Jewell

1979

Ferndown

M.E. Jewell

1980

Burnham

M.E. Jewell

1981

St. Mellion

P. Newcombe

1982

RND

P. Newcombe

1983

St. Enodoc

M.G. Symons

1984

Saunton

M.I. Blaber

1985

Ferndown

P. Newcombe

1986

Trevose

R. Winchester

1987

Burnham

P. Newcombe

1988

RND

J. Langmead

1989

St. Enodoc

P. Newcombe

1990

Saunton

M.I. Blaber

1991

Ferndown

R.J. Barrow

1992

W-S-Mare

D.E. Turnbull

1993

Broadstone

B.J. Sandry

1994

Burnham

D.E. Turnbull

1995

RND

S. McCarthy

1996

St. Enodoc

D. Marsh

1997

Saunton

S. McCarthy

1998

High Post

S. McCarthy

1999

Ferndown

C. Gill

2000

RND

K. Harper

2001

Bristol & Clifton

S. Davey

2002

Broadstone

J. Ruth

2003

Burnham

A.Gawman

2004

Trevose

K. Harper

2005

Saunton

P. Hendriksen

2006

M’hampton

J. Ruth

2007

St. Enodoc

W. Hemstock

2008

RND

J. White

2009

Broadstone

W. Hemstock

2010

Trevose

W. Hemstock

2011

Saunton

J. Mullen

2012

Cumberwell Park

H. Greenberry

2013

Dudsbury

R. Fricker

2014RNDM. Wells
2015Bristol & CliftonJ. Mullen
2016St. EnodocJ. Burnage
2017Weston-Super-Mare G. Bryant

 

 

DARTMOOR TROPHY (S.W. of England Over 35's Open Event)

Year

Venue

Winners

1994

East Devon

Malcolm Lewis (Mendip Springs)

1995

Tiverton

Mike Jewell (Tiverton)

1996

Teignmouth

G. King (W. Essex), Bob Martin (E. Devon) & Paul Nugent (Yelverton)

1997

RND

Roger Searle (High Post)

1998

Churston

Jim Pettigrew (Farrington)

1999

Saunton (East)

Mark Evans (RND)

2000

Exeter

Bob Knott (Churston)

2001

Stover

Paul Newcombe (East Devon)

2002

Woodbury Park

Graham Ruth (Tavistock)

2003

RND

Jamie Baker-Odlin (Bath)

2004

East Devon

Mark Evans (RND)

2005

Tiverton

Gary Box (Staddon Heights)

2006

Teignmouth

Anthony Mocklow (Effingham)

2007

Saunton (West)

Neil Holland (Sidmouth)

2008

Not played

 

2009

Stover

Graham Ruth (Tavistock)

2010

Woodbury Park

Jason Hampton (Stover)

2011

East Devon

Jason Hampton (Stover)

2012

Tiverton

Simon Waddington (Tiverton)

2013

Teignmouth

Neil Holland (Sidmouth)

2014Woodbury ParkRichard Ward (Dainton Park)
2015RNDAndrew Inglis (Sunningdale Artisans)
2016ExeterAndrew Oates (Worksop)
2017StoverAdam Bridgewater (Tavistock)

 

 

REYNOLDS SALVER (Scratch Order of Merit)

Year

Winner

1996

P.M. Newcombe

1997

D. Marsh

1998

C.D. Gill

1999

C.D. Gill & D. George

2000

C.D. Gill

2001

D. Gee

2002

K. Harper

2003

D. Gee

2004

K. Harper

2005

K. Harper

2006

W. Hemstock

2007

D. Gee

2008

J. White

2009

J. Dimond

2010

D. Blick & L. Gardner

2011

D. Blick

2012

A Bridgewater

2013

D. Blick 

2014D. Blick
2015T. Partridge
2016S. Dunn
2017A. Bridgewater

 

 

PRESIDENT'S DIVISIONAL TROPHY (Area Teams of 10 players)

Year

Venue

Winner

1990

Saunton

East

1991

East Devon

South

1992

Warren

South

1993

Tavistock

West

1994

RND

West

1995

East Devon

West

1996

Teignmouth

East

1997

Dartmouth

West

1998

Saunton

North

1999

East Devon

East

2000

Churston

South

2001

Saunton

South

2002

Tavistock

West

2003

East Devon

West

2004

Warren

East

2005

RND

West

2006

Not played

 

2007

Exeter

East

2008

Exeter

East

2009

Torquay

East

Parker Trophy from 2010

 

 

DEVON SALVER (Individuals - 36 Holes)

Year

Venue

Winner

1963

RND/Saunton

E.D. Trapnell

1964

RND/Saunton

R.B. Redfern

1965

RND/Saunton

R.J. Radway

1966

RND/Saunton

D.I. Stirk

1967

RND/Saunton

R.P.F. Brown

1968

Saunton

B.G. Steer

1969

Saunton

R.B. Williams

1970

Saunton

R.B. Williams


(Format changed to 36 holes)


1971

Stover

R.B. Williams

1972

Saunton

R.J. Radway

1973

Churston

R.S. Steer

1974

Saunton

B.G. Steer

1975

Thurlestone

R.H.P. Knott

1976

Teignmouth

R.J. Ibbetson

1977

East Devon

M.E. Jewell

1978

Saunton

M. Hampton

1979

RND

P. Crews

1980

Thurlestone

S. Waddington

1981

Churston

R.J. Hirst

1982

Exeter

P. Newcombe

1983

Thurlestone

G. Coldwell

1984

Teignmouth

M.G. Symons

1985

East Devon

N.J. Gunn

1986

Tiverton

P. Newcombe

1987

Yelverton

P. Newcombe

1988

Tavistock

J. Langmead

1989

Thurlestone

M.C. Evans

1990

Churston

G. Milne

1991

Tiverton

P. Newcombe

1992

Stover

D. Eva

1993

RND

M.C. Evans

1994

Tavistock

T. Greenslade

1995

Exeter

D.E. Turnbull

1996

Saunton

P. Newcombe

1997

Thurlestone

P. Newcombe

1998

Warren

D. Vanstone

1999

RND

D. Vanstone

2000

Woodbury

C. Gill

2001

Teignmouth

A. Woolnough

2002

Yelverton

L. Barnes

2003

Exeter

D. Gee

2004

Saunton

K. Harper

2005

Tavistock

D. Gee

2006

Churston

W. Hemstock

2007

East Devon

D. Gee

2008

Exeter

L. Clarke

2009

Torquay

J. Dimond

2010

RND

S. Edwards

2011

Saunton

J. Mullen

2012

Yelverton

D.Blick

2013

Stover

A. McGeorge

2014TivertonD. Blick
2015Awarded to Club ChampionScratch
2015ChurstonR. Osborne
2016Woodbury ParkR. Thompson
2017Dainton ParkP. Howell

 

 

BROCKMAN TROPHY (Youth Champion – played with Devon Salver)

Year

Venue

Winner

1960

Saunton

R.P.F. Brown

1961

RND

R. Davey

1962

Saunton

J.J. Spencer

1963

RND

R.J. Radway

1964

Saunton

T. Jones Jnr.

1965

RND

R.J. Radway

1966

Teignmouth

R.J. Radway

1967

Saunton

R.B. Williams

1968

RND

J.N. May

1969

Saunton

R.J. Radway

1970

RND

R.M. Leach

1971

Stover

R.J. Bowden

1972

Saunton

I. Jeffery

1973

Churston

I. Jeffery

1974

Stover

R.J. Hirst

1975

RND

J.H. Laider

1976

Exeter

M.G. Symons

1977

Churston

S. Waddington

1978

Tavistock

M.E. Jewell

1979

East Devon

A.G. Adam

1980

D. Crediton

P. Newcombe

1981

R.N.D

P. Newcombe

1982

Churston

T.J.H. Aggett

1983

Yelverton

M.I. Blaber

1984

Tiverton

P. Newcombe

1985

Saunton

A.R. Copping

1986

Stover

J. Langmead

1987

Exeter

R. Winchester

1988

D. Crediton

B. Austin

1989

RND

D.E. Turnbull

1990

Tavistock

D.E. Turnbull

1991

Tiverton

R.J. Barrow

1992

East Devon

R.J. Barrow

1993

Churston

D.E. Turnbull

1994

RND

D. Marsh

1995

Exeter

M. Crossfield

1996

Yelverton

D. Vanstone

1997

Torquay

G. Harper

1998

Warren

D. Vanstone

1999

RND

D. Vanstone

2000

Woodbury

D. Crookall

2001

Teignmouth

D. Hendriksen

2002

Yelverton

L. Barnes

2003

Exeter

K. Harper

2004

Saunton

J. Ruth

2005

Tavistock

J. White

2006

Churston

J. Stevenson

2007

East Devon

R. Mapp

2008

Exeter

J. Holt

2009

Torquay

J. Dimond

2010

RND

S. Edwards

2011

Saunton

J. Mullen

2012

Yelverton

D. Blick

2013

Stover

M. Wells

2014TivertonD. Blick
2015ThurlestoneD. Rosevear
2016Dainton ParkR. Thompson
2017TivertonB. Scott

 

 

GOLD MEDAL (36 HOLES MEDAL QUALIFIER for Amateur Championship)

Year

Venue

Winner

1912

Tavistock

C.C. Aylmer

1913

East Devon

C.C. Aylmer

1914

Warren

L.C.H. Palairet

1920

Churston

K.F. Fradgley

1921

Saunton

O.L Trechman

1922

Yelverton

C.G. Chard

1923

RND

C.G. Chard

1924

Torquay

K.F. Fradgley

1925

Tavistock

E.S. Coppin

1926

Saunton

J. Greathead

1927

Yelverton

C.G. Chard

1928

East Devon

D.A. Carr

1929

RND

J. Greathead

1930

Tavistock

A.G.T. Rees

1931

Saunton

L.C. Lake

1932

Torquay

G. Chard

1933

Tavistock

A.G. Skinner

1934

Yelverton

A.G. Skinner

1935

East Devon

J. MacFarlan

1936

RND

A.G. Skinner

1937

Churston

A.G. Skinner

1938

Exeter

A.G. Skinner

1939

Yelverton

D.I. Stirk

1946

RND

A.J. Garland

1947

Torquay

Dr. R.M. Munro

1948

East Devon

E.D. Trapnell

1949

Yelverton

A.J. Garland

1950

RND

L.C. Lake

1951

Warren

A.D. Inglis

1952

Exeter

D.I. Stirk

1953

Thurlestone

H.A. Wilton

1954

Saunton

D.I Stirk

1955

Churston

A.D. Inglis

1956

East Devon

J. Hay-Reid

1957

Warren

E.D. Trapnell

1958

Tavistock

R.B. Redfern

1959

RND

N.A.H. Roberts

1960

Exeter

D.I. Stirk

1961

Saunton

R.B. Redfern

1962

Yelverton

R.P.F. Brown

1963

Teignmouth

J.J. Spencer

1964

RND

B.G. Steer

1965

East Devon

B.G. Steer

1966

Thurlestone

B.G. Steer

1967

Churston

T. Jones, Jnr.

1968

Exeter

B.G. Steer

1969

Saunton

D. Lloyd-Davies

1970

Tavistock

B.G. Steer

1971

Thurlestone

R.B. Williams

1972

Yelverton

R.P.F. Brown

1973

RND

R.B. Williams

1974

East Devon

D.G.F. Porter

1975

Saunton

B.G. Steer

1976

RND

M.G. Symons

1977

Churston

R.H.P. Knott

1978

Teignmouth

M. Hampton

1979

Tavistock

D. Hamilton-Martin

1980

East Devon

M.G. Symons

1981

Yelverton

M.E. Jewell

1982

RND

M.G. Symons

1983

Exeter

M.W. Hampton

1984

Saunton

P.H. Watts

1985

Teignmouth

J. Langmead

1986

Thurlestone

P. Newcombe

1987

Churston

P.R. Manning

1988

RND

M.E. Jewell

1989

Tiverton

A. Copping

1990

Tavistock

B. Austin

1991

East Devon

B.J. Sandry

1992

Saunton

G. Sanford

1993

Yelverton

D.N. Roberts

1994

Teignmouth

B.J. Sandry

1995

RND

D.E. Turnbull

1996

Churston

W. Dawkins

1997

Saunton

A. Woolnough

1998

Thurlestone

D. Eva

1999

Tavistock

J. Gynne

2000

RND

J. Ruth

2001

Churston

J. Ruth

2002

East Devon

D. Gee

2003

Teignmouth

A. Bridgewater

2004

Yelverton

A. Bridgewater

2005

Saunton

D. Gee

2006

Thurlestone

D. Gee

2007

Churston

J. White

2008

RND

D. Ford

2009

East Devon

W. Hemstock

2010

Saunton

D. Blick

2011

Tavistock

D. Blick

2012

Teignmouth

R. Pope

2013

Yelverton

H. Greenberry

2014RNDD. Vanstone
2015ThurlestoneD. Rosevear
2016Dainton ParkS. Dunn
2017TivertonB. Scott

 

 

CLUB TEAM CHAMPIONSHIP CHALLENGE CUP (Best 3 scores from same club in Gold Medal)

Year

Venue

Winners

Representatives

1923

RND

R.N.D

C.G. Chard, W. Dodd, Maj. Stafford-Brown

1924

Torquay

Warren

K.F. Fradgley, L.C.H. Palairet, W.H. Shortt

1925

Tavistock

Torquay

D.A. Carr, W.J. Brockman, F. Gray

1926

Saunton

RND

C.G. Chard, Hon. D. Scott, J.H. Greathead

1927

Yelverton

Yelverton

C.G. Chard, H.W. Pearson, W.E. Gribbell

1928

E. Devon

E. Devon

H.C. Bennett, Maj. Kitchen, Dr. Marsden

1929

RND

RND

C.G. Chard, Hon. D. Scott, J.H. Greathead

1930

Tavistock

RND

Hon. D. Scott, J.H. Greathead, D. Newton-King

1931

Saunton

Saunton

H.G. Collin, G.H. Pitts-Tucker, L.C. Lake

1932

Torquay

Sidmouth

A.G. Skinner, H.P. Reed, F.H. Carroll

1933

Tavistock

Sidmouth

A.G Skinner, H.P. Reed, F. Carroll, J. Crab-Watt

1934

Yelverton

Sidmouth

A.G. Skinner, H.P. Reed, F.H. Carroll

1935

E. Devon

E. Devon

C.D.A. McCarthy, J.K. MacFarlan, A.M. Roome, E.D. Howard

1936

RND

RND

Capt. J.V.C. Moberly, Hon. D. Scott, J.H. Greathead, Capt. C.G. Sumner

1937

Churston

Exeter

A.G. Skinner, A.K. Weston, C.F. Stephens

1938

Exeter

Exeter

A.G. Skinner, C.F. Stephens, N.G. Webber, H.W. Fullager

1939

Yelverton

Exeter

C.F. Stephens, N.G. Webber, H.W. Fullager, D. Goodman

1946

RND

RND

A.J. Garland, P. Young, Q.H.L. Saltmarsh, L.N. Bennett

1947

Torquay

RND

A.J. Garland, L.C. Lake, E.D. Trapnell, R.L. Kenyon

1948

E. Devon

RND

L.C. Lake, J.W.D. Goodban, E.D. Trapnell, A.J. Garland

1949

Yelverton

RND

L.C. Lake, E.D. Trapnell, A.J. Garland, R.L. Kenyon

1950

RND

RND

L.C. Lake, E.D. Trapnell, J.W.D. Goodban, A.J. Garland

1951

Warren

RND

L.C. Lake, E.D. Trapnell, D.I. Stirk, A.J. Garland

1952

Exeter

Exeter

A.K. Weston, A.W. Slater, E.D. Coppin, C.H. Scott

1953

Thurlestone

RND

L.C. Lake, E.D. Trapnell, D.I. Stirk, J.P. Phillips

1954

Saunton

RND

E.D. Trapnell, D.I. Stirk, J.P. Phillips, C.F. Stephens

1955

Churston

Thurlestone

F.R. Fisher, E.J. Lyle, A.D. Inglis, J.C.G. Stocks

1956

E. Devon

Exeter

C.H. Scott, T.D.W. Slater, R.B. Redfern, L.M.O. Matta

1957

Warren

Exeter

C.H. Scott, T.D.W. Slater, R.B. Redfern, D.L. Gould

1958

Tavistock

Exeter

C.H. Scott, R.B. Redfern, D.L. Gould, L.M.O. Matta

1959

RND

RND

E.D. Trapnell, J.P. Phillips, J. Giddy, J.G.S. Kerr

1960

Exeter

RND

D.I. Stirk, J.P. Phillips, J. Giddy, C.F. Stephens

1961

Saunton

Exeter

R.B. Redfern, J. Hay-Reid, D.L. Gould, T.D.W. Slater

1962

Yelverton

Saunton

J.W.D. Goodban, A.D. Inglis, L.C. Lake, W.A. Reid

1963

Teignmouth

Exeter

J.J. Spencer, R.B. Redfern, R.J. Radway, D.L. Gould

1964

RND

Exeter

J.J. Spencer, R.B. Redfern, R.J. Radway, C.H. Scott

1965

E. Devon

Thurlestone

R.P. Peters, P. Clark, A. Strickland, B.G. Steer

1966

Thurlestone

Thurlestone

R.P. Peters, P. Clark, P. Weller, J.J. Urell

1967

Churston

Churston

A.J.C. Giddy, R.J.C. Davey, C. Ernesco, D.C. Wilkins

1968

Exeter

RND

J.P. Long, R.B. Redfern, D.I. Stirk, K. Whitfield

1969

Saunton

Yelverton

R.B. Williams, W.J. Moody, M.J. Sandry, D.G.F. Porter

1970

Tavistock

Exeter

R.M. Leach, A.A. Metcalfe, R.J. Radway

1971

Thurlestone

Exeter

A.A. Metcalfe, R.J. Radway, T.D.W. Slater

1972

Yelverton

Tavistock

B.G. Steer, R.S. Steer, K. Hawkins

1973

RND

RND

D.I. Stirk, J.D. Youngman, K. Whitfield

1974

E. Devon

RND

D.J. Youngman, A.V. Vicary, K. Whitfield

1975

Saunton

RND

A.P. Vicary, D.J. Youngman, J. Linaker

1976

RND

Tavistock

B.G. Steer, M.G. Symons, R.S. Steer

1978

Teignmouth

Churston

M.W.L. Hampton, J.S. Bridge, R.H.P. Knott

1979

Tavistock

Tavistock

B.G. Steer, R.S. Steer, M.G. Symons

1980

E. Devon

E. Devon

B. Devetta, R.W. Blake, S. Kirby

1981

Yelverton

Saunton

P.H. Watts, M.E. Jewell, D. Hamilton-Martin

1982

RND

Saunton

P.H. Watts, M.E. Jewell, D. Dobson

1983

Exeter

Churston

M.W.L. Hampton, R.H.P. Knott, J.M. Pettigrew

1984

Saunton

Saunton

J.N. May, P.H. Watts, M.E. Jewell

1985

Teignmouth

E. Devon

P. Newcombe, A. Richards, K. Murray

1986

Thurlestone

Churston

R.H.P. Knott, P. Manning, G. Tomkinson

1987

Churston

Churston

R.H.P. Knott, P. Manning, P. Greatbatch

1988

RND

Saunton

M.E. Jewell, P.H. Watts, D. Lewis

1989

Tiverton

Tiverton

P. Wakeham, G. Williams, L.K. Woodgate

1990

Tavistock

Churston

R.H.P. Knott, G. Tomkinson, H. Moloney

1991

E. Devon

E. Devon

P.M. Newcombe, B. Devetta, A. Richards

1992

Saunton

Warren

C. Papworth, I.H. Ramsden, P. Wakeham

1993

Yelverton

E. Devon

P.M. Newcombe, P. Sweeney, R. Martin

1994

Teignmouth

Exeter

B.J. Sandry, J.J. Spencer, T. Harris

1995

RND

RND

S. McCarthy, M.C. Evans, B.D. White

1996

Churston

RND

S. McCarthy, M.C. Evans, M.T. Fudge

1997

Saunton

Wrangaton

D. Marsh, N. Lane, W. Dawkins

1998

Thurlestone

Thurlestone

D. Eva, S. Pike, K. Mingo

1999

Tavistock

Tavistock

G. Ruth, J. Gynne, A. Gawman

2000

RND

RND

M. Evans, D. Vanstone, B. White

2001

Churston

Tavistock

G. Ruth, J. Ruth, A. Gawman

2002

E. Devon

Exeter

L. Clarke, T. Harris, C. Townsend

2003

Teignmouth

Churston

R. Knott, P. Hendriksen, L. Barnes

2004

Yelverton

Tavistock

G. Ruth, J. Ruth, A. Gawman

2005

Saunton  

E. Devon

K. Harper, P. Newcombe, J. Rowbotham

2006

Thurlestone 

Yelverton

A. Bridgewater, C. Nolan, W. Dawkins

2007

Churston 

Teignmouth

W. Hemstock, J. Axford, R. Armitage

2008

RND

RND

M. Evans, D. Ford, S. McCarthy

2009

East Devon

S. Heights

T. Aggett, W. Dawkins, A. Place

2010

Saunton

Teignmouth

W. Hemstock, L. Gardner, M. Haskill

2011

Tavistock

East Devon

D. Blick, J. Dimond, T. Woodhouse

2012

Teignmouth

Stover

J. Hampton, L. Gardner, C. Honeywill

2013

Yelverton

Exeter

R. Pope, H. Greenberry, H. Flower

2014RNDYelvertonS. Daniels, D. Rosevear, R. Smith
2015ThurlestoneYelvertonD. Rosevear, R. Acres, L. Fricker
2016Dainton ParkTivertonR. Cruse, H. Konig, T. Trowbridge
2017TivertonTivertonR. Cruse, B. Scott, T. Trowbridge

 

 

CHAMPIONSHIP CHALLENGE CUP (DEVON AMATEUR CHAMPION)

Year

Venue


Winner

1924

Torquay


K.F. Fradgley

1925

Tavistock


C.G. Chard

1926

Saunton


C.G. Chard

1927

Yelverton


C.G. Chard

1928

East Devon


C.G. Chard

1929

RND


J. Greathead

1930

Tavistock


F.H. Carroll

1931

Saunton


A.G. Skinner

1932

Torquay


A.G. Skinner

1933

Tavistock


A.G.T. Rees

1934

Yelverton


H.P. Reed

1935

East Devon


A.G. Skinner

1936

RND


A.G. Skinner

1937

Churston


L.C. Lake

1938

Exeter


L.C. Lake

1939

Yelverton


A.G.T. Rees

1946

RND


No Competition

1947

Torquay


Dr. R.M.Munro

1948

East Devon


J.P. Phillips

1949

Yelverton


Dr. R.M.Munro

1950

RND


E.D. Trapnell

1951

Warren


R. Thairlwell

1952

Exeter


D.I. Stirk

1953

Thurlestone


E.D. Trapnell

1954

Saunton


L.C. Lake

1955

Churston


A.D. Inglis

1956

East Devon


E.D. Trapnell

1957

Warren


L.C. Lake

1958

Tavistock


C.H. Scott

1959

RND


E.D. Trapnell

1960

Exeter


R.P.F. Brown

1961

Saunton


T.D.W. Slater

1962

Yelverton


R.P.F. Brown

1963

Teignmouth


R.B. Redfern

1964

RND


R.B. Redfern

1965

East Devon


B.G. Steer

1966

Thurlestone


R.B. Redfern

1967

Churston


T. Jones Jnr.

1968

Exeter


B.G. Steer

1969

Saunton


R.M. Leach

1970

Tavistock


D.P. Lang

1971

Thurlestone


R.W. Holmes

1972

Yelverton


R.B. Williams

1973

RND


M. Hampton

1974

East Devon


R.P.F. Brown

1975

Saunton


A.P. Vicary

1976

RND


R.P.F. Brown

1977

Churston


R.H.P Knott

1978

Teignmouth


M.E. Jewell

1979

Tavistock


M.W. Hampton

1980

East Devon


M.G. Symons

1981

Yelverton


M.E. Jewell

1982

RND


M.G. Symons

1983

Exeter


A. Richards

1984

Saunton


J.N. May

1985

Teignmouth


J. Langmead

1986

Thurlestone


P. Newcombe

1987

Churston


J. Langmead

1988

RND


J. Langmead

1989

Tiverton


R.J. Barrow

1990

Tavistock


G. Milne

1991

East Devon


A. Richards

1992

Saunton


D. Lewis

1993

Yelverton


R. Goodey

1994

Teignmouth


M. Crossfield

1995

RND


A. Copping

1996

Churston


D. Eva

1997

Saunton


G. Ruth

1998

Thurlestone


S. Pike

1999

Tavistock


G. Ruth

2000

RND


S. Davey

2001

Churston


G Ruth

2002

East Devon


K. Harper

2003

Teignmouth


C. Townsend

2004

Yelverton


P. Newcombe

2005

Saunton


K. Harper

2006

Thurlestone


D. Gee

2007

Churston


W. Hemstock

2008

RND


D. Gee

2009

East Devon


W. Hemstock

2010

Saunton


W. Hemstock

2011

Tavistock


L. Fricker

2012

Teignmouth


S. Daniels


( Format changed to 72 Holes Strokeplay)



2013

Yelverton


R. Pope 

2014RND
D. Vanstone
2015Thurlestone
L. Fricker
2016Dainton Park
H. Konig
2017Tiverton
J. Reed

 

 

WISH SLATER SALVER (Part of the Amateur Championship)

Year

Venue

Winner

1971

Thurlestone

B.G. Steer

1972

Yelverton

D.G. Porter

1973

RND

D.G. Porter

1974

East Devon

R.W. Blake

1975

Saunton

J. Jeffery

1976

RND

J.H. Laidler

1977

Churston

R.J. Radway

1978

Teignmouth

R.A. Armitage

1979

Tavistock

J. Squire

1980

East Devon

P.Newcombe

1981

Yelverton

M.A. Grieve

1982 

RND       

R. Brockington

1983

Exeter

K. Murray

1984

Saunton

R.J. Harris

1985

Teignmouth

I. Jeffery

1986

Thurlestone

R.H.P. Knott

1987

Churston

M. Dyer

1988

RND

A.W. Ackland

1989

Tiverton

M.C. Evans

1990

Tavistock

E.W. Morrell

1991

East Devon

R.P. Haine

1992

Saunton

G. Ruth

1993

Yelverton

I.M. Booth

1994

Teignmouth

K. Mason

1995 

RND

P. Newcombe

1996

Churston

G. Box

1997

Saunton

G. Harper

1998

Thurlestone

N. Lane

1999

Tavistock

D. Eva

2000

RND

A. Ackland

2001

Churston

P. Hendriksen

2002

East Devon

A. Woolnough

2003

Teignmouth

A. Gawman

2004

Yelverton

C. Papworth

2005

Saunton

J. Stevenson

2006

Thurlestone

L. Clarke

2007

Churston

J. Dimond

2008

RND

P. Stevenson

2009

East Devon

D. Blick

2010

Saunton

R. Fricker

2011

Tavistock

G. Holman

2012

Teignmouth

S. Urquhart

2013

Yelverton

R. Cruse

2014RNDS. Edwards
2015ThurlestoneJ. Philpotts
2016Dainton ParkG. Robinson
2017TivertonA. Bridgewater

 

 

COOPER CUP (Best Gross Score in Devon Challenge Cup prior to 1993)

Year

Venue

Winner

1964

Tiverton

K. Whitfield

1965

Saunton

B.G. Steer

1966

Torquay

B.G. Steer

1967

Exeter

B.G. Steer

1968

RND

R.B. Williams

1969

Tavistock

B.G. Steer

1970

Stover

R. Holmes

1971

Tiverton

P.B.F. Brown

1972

Exeter

R.J. Radway

1973

East Devon

R.G.L. Benzie

1974

Yelverton

R.S. Steer

1975

Stover

R.H.P. Knott

1976

Tiverton

N.J. Gunn

1977

Tavistock

B.G. Steer

1978

Exeter

R.H.P. Knott

1979

Yelverton

D.W.J. Wright

1980

Okehampton

B.D. Clarke

1981

Bigbury

M.A. Grieve

1982

Stover

R.H.P. Knott

1983

Saunton

G. Caldwell

1984

Tavistock

W. McCaldon

1985

Downes Crediton

R. Clark

1986

RND

M.D. Lee

1987

Tiverton

G. Milne

1988

Exeter

G. Tomkinson

1989

Stover

M. Pym

1990

Torquay

A. Copping

1991

Teignmouth

A.D. Stubbs

1992

Downes Crediton

B.J. Sandry


(Format changed to 18 Hole Scratch Medal)


1993

Yelverton

D.E. Turnbull

1994

Teignmouth

No Competition

1995

RND

B.J. Sandry

1996

Churston

A.W. Ackland

1997

Saunton

M. Evans

1998

Thurlestone

G. Harper

1999

Tavistock

R. Brockington

2000

RND

K. Mackenzie

2001

Churston

L. Barnes

2002

East Devon

D. Hendriksen

2003

Teignmouth

Not Played

2004

Yelverton

W. Dawkins

2005 

Saunton

Not Played

2006

Thurlestone

R. Woods

2007

Churston

A. Owens

2008

RND

A. Karkeek

2009

East Devon

R. Fricker

2010

Saunton

R. Woods

2011

Tavistock

A Place

2012

Teignmouth

J. Binch


(Format changed to Best Round in Gold Medal)


2013

Yelverton

D. Blick 

2014RNDD. Vanstone
2015ThurlestoneR. Came
2016Dainton ParkJ. Carson
2017TivertonR. Thompson

 

 

PRESIDENT'S TROPHY (36 holes Stableford played on the Sat/Sun of the Amateur Championship  prior to 1993)

Year

Venue

Winner

1984

Saunton

L. Barnes

1985

Teignmouth

M.J. Wakley

1986

Thurlestone

T. Reeves

1987

Churston

J. Trust

1988

RND

D.J. Cooper

1989

Tiverton

M. Selby

1990

Tavistock

M.J. Wakley

1991

East Devon

T. Gorfin

1992

Saunton

M. Howard


(Format changed to 18 hole Scratch Medal)


1993

Yelverton

D.E. Turnbull

1994

Teignmouth

G. Ruth

1995

RND

S. McCarthy

1996

Churston

R. Martin

1997

Saunton

D. Johnson

1998

Thurlestone

D. Marsh

1999

Tavistock

G. Harper

2000

RND

N. Lane

2001

Churston

N. Horrocks

2002

East Devon

G. Ruth

2003

Teignmouth

J. Ruth

2004

Yelverton

W. Dawkins

2005

Saunton

D. Johnson

2006

Thurlestone

S. Daniels

2007

Churston

J. White

2008

RND

J. Hampton

2009

East Devon

M. Tinsley

2010

Saunton

L. Fricker

2011

Tavistock

N. Holland

2012

Teignmouth

R. Woods


(Format changed to Best Round in the 'Wish' Slater Salver)


2013

Yelverton

D. Blick

2014RNDO. Tanton
2015ThurlestoneK. Mingo
2016Dainton ParkW. Farley
2017TivertonK. Woodgate




Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.