More

DEVONGOLF


MEN’S HANDICAP GOLF

  

DEVON CHALLENGE CUP (part of Devon Handicap Championship)  

Year

Venue

Winner

1912

Tavistock

L. Bearne

1913

East Devon

E.H. Neat

1914

Warren

Hon. H. Legge

1920

Churston

W.N. Couldrey

(Format changed to 36 holes)        

1921

Saunton

P. Furnivall

1922

Yelverton

R. Robinson-Rodd

1923

RND

F.H. Carroll

1924

Torquay

K.F. Fradgley

1925

Tavistock

E.S. Coppin

1926

Saunton

J. Greathead

1927

Yelverton

Brig. Genl. R. Munday

1928

East Devon

S. Couper

1929

RND

Col.R.M.T. Gillson

1930

Tavistock

A.G.T. Rees

1931

Saunton

L.C. Lake

1932

T. & S. Devon

J.M. Turner

1933

Tavistock

Capt. B. O'Brien

1934

Yelverton

C. MacDonald

1935

East Devon

J. MacFarlan

1936

RND

E.L. Huson

1937

Churston

L.C. Lake

1938

Exeter

J.M. Turner

1939

Yelverton

Crabb-Watt

1946

RND

P. Trapnell

1947

Torquay

J. Sandercock

1948

East Devon

H. Gardner

1949

Yelverton

J.M. Luscombe

1950

RND

L.C. Lake

1951

Warren

R.N. Ashworth

1952

Exeter

J.G.S. Kerr

1953

Thurlestone

H. Osborne

1954

Saunton

W.A. Reid

1955

Churston

A. Inglis

1956

East Devon

S.C. Willshere

1957

Warren

H.O. Hicks

1958

Tavistock

R.B. Redfern

1959

RND

N.A. Roberts

1960

Exeter

D.J. Hoare

1961

Saunton

R.B. Redfern

1962

Yelverton

I.M. Forbes

1963

Stover

A.D. MacLeod

1964

Tiverton

A.D. MacLeod

1965

Saunton

W.J. Moody

1966

Torquay

N.G. Bevan

1967

Teignmouth

A. Wonnacott

1968

RND

R.B. Williams

1969

Tavistock

R.S. Shobrook

1970

Stover

D.S. Reed

1971

Tiverton

M.J. Medforth

1972

Exeter

E.J. Fay

1973

East Devon

M.J. Baker

1974

Yelverton

H.A. Edge

1975

Stover

R.G. Bearne

1976

Tiverton

R.J. Medforth

1977

Tavistock

M.J. Disney

1978

Exeter

R.A. Armitage

1979

Yelverton

R. Shobrook

1980

Okehampton

S.M. Wakley

1981

Bigbury

M.A. Grieve

1982

Stover

R. Clarke

1983

Saunton

G. Coldwell

1984

Tavistock

W. McCaldon

1985

Downes Crediton

P.M. Badcock

1986

RND

M.D. Lee

1987

Tiverton

J.L. Wells

1988

Exeter

D.J. File

1989

Stover

M. MacGregor

1990

Torquay

A. Copping

1991

Teignmouth

A.D. Stubbs

1992

Downes Crediton

B.S.R. Warren

1993

Bigbury

B. Chubb

1994

Torquay

M. Middleton

1995

East Devon

D. Franks

1996

Tiverton

P. Sturman

1997

Yelverton

R. Williams

1998

Okehampton

D. Jeffs

1999

Stover

T. Jeffs

2000

Holsworthy

M. Hamlyn

2001

Bigbury

A. Bryant

2002

Dainton Park

R. Hunt

2003

Downes Crediton

R. Daly

2004

Staddon Heights

J. Dimond

2005

Torquay

D. Ruth

2006

Tiverton

R. Mawson

2007

Stover

L. Fricker

2008

Staddon Heights

G. Elliot-Smith

2009

Tavistock

A. Bradley

2010

Honiton

J. Bradley

2011

not played

 

2012

not played

 

2013

Dainton Park

W. Taylor

2014 Event disbanded


   

BROCKMAN CUP  (Club Team prize - part of Devon Handicap Championship )  

Year

Venue

Winner

Representatives

1963

Stover

Stover

R.N. Ashworth, H. Egginton, F.C. Hawken, E. Chave

1964

Tiverton

Yelverton

W.J. Moody, A.L. Johnson, A.D.G. MacLeod, J.G. Hiscox

1965

Saunton

Saunton

W.G. Gale, W.A. Reid, T.H.J.A. Jones,J.A. Jewell

1966

Torquay

Torquay

J.C. Phillips, L.C. Bell, S.E. Hodgson, D. Turpin

1967

Exeter

Thurlestone Artisans

D.D. Hurrell, A.G.D. Hurrell, J. Batchelor, J. Daymont

1968

RND

Okehampton

P.B.F. Brown, M.R. King, N.G. Bevan, G.F. Emerton-Court

1969

Tavistock

Yelverton

R.B. Williams, T. McKenna, B. Kiddell, R.S. Shobrook

1970

Stover

Stover

R. Holmes, D. Cole, D. Reed

( After 1970 aggregate of 4 players scores)  

1971

Tiverton

Tiverton

F. Edwards, F.H. Britton, W.R. Madge, M.J. Meedforth

1972

Exeter

Tiverton

F.H. Britton, E.J. Fay, E. Sharpin, R.J. Gibson

1973

E. Devon

E.Devon

M. Baker, A. Moxon, A.L. Pratt, D. Brooks

1974

Yelverton

Yelverton

S. McCullough, T.J. Bawden, R. Turner, S. Murray

1975

Stover

Tavistock

M. Francis, G. Dennis, A.E. Brooks, K. Hawkins

1976

Tiverton

Tiverton

P. Wilkinson, S.E. Waddington, D. Reed, P. Reynolds

1977

Tavistock

Yelverton

B.J. Kiddell, D.W.J. Wright, M.J. Moody, D.J. James

1978

Exeter

Exeter

S. Hurdman, B. Colome, A.C. Wagg, W. Highet

1979

Yelverton

Yelverton

N.J. Gunn, R.J.C. Davey, D.W.J. Wright, I. McCullough

1980

Okehampton

Okehampton

D. Cox, F.D. Mortimer, M.I. Moore, B. Coaker

1981

Bigbury

Bigbury

M. Bowden, R. Anderson, W. Lapthorn, I. Moore

1982

Stover

Stover

J. Turner, G. Ruth, M. Haring, J.P. Langmead

1983

Saunton

Saunton

J.N. May, P.H. Watts, R. Harris, D. Lewis

1984

Tavistock

Yelverton

D. Wright, J.H. Gilmore, T.N. Shobrook, R.G. Shobrook

1985

Crediton

Staddon Heights

S. Leare, G. Sanford, R. Clark, D. Francis

1986

RND

Saunton

M.D. Lee, E.J. Lewis, B. Pennacott, M. Howard

1987

Tiverton

Tiverton

R.W. Barrow, R.J. Barrow, R. Westaway, B. Austin

1988

Exeter

Stover

R. Haine, S. Bawden, J. Langmead, R. Badcock

1989

Stover

Exeter

M. Fitt, D. Sandry, S. Fitt, B. Sandry

1990

Torquay

Torquay

A. Copping, J. Butcher, M. Butcher, J. Brooks

1991

Teignmouth

Teignmouth

A. Graeme, K. Higgins, J. Wells, L. Tenison-Mosse

1992

Downes Crediton

D. Crediton

C.O'Connor, T. Greenslade, B. Warren, L. Downes

1993

Bigbury

Stover

B. Beeson, A. Beazley, M. Badcock, B. Chubb

1994

Torquay

Torquay

M. Middleton, M. Goodrich, M. Angelos, S. McKinven

1995

East Devon

Teignmouth

D. Luscombe, R. Wilson, A. Graeme, L. Tenison-Mosse

1996

Tiverton

Torrington

G. Petherbridge, P. O'Connor, D. Franks, P. Sturman

1997

Yelverton

Dinnaton

E. Kirk, J. Humphrey, T. Deemer, B. Rimes

1998

Okehampton

Okehampton

D. Keir, B. Coaker, K. Roberts

1999

Stover

Stover

T. Jeffs, D. Jeffs. R. Vooght, A. Hughes

2000

Holsworthy

Gt. Torrington

J. Stevenson, P. Wheeler, T. Gooch, M. Hill

2001

Bigbury

Dinnaton

A. Bryant, B. Rimes, J. Humphrey, A. McEwen

2002

Dainton Park

Okehampton

I. Moore, D. Owen, D. File & L. Carey

2003

Downes Crediton

D. Crediton

R. Gough, M. Dunsford, M. Jose, S. Jose

2004

Staddon Heights

Fingle Glen

J. Dimond, C. McGill, P. Stevens, C. Durbin

2005

Torquay

Teignmouth

N. Osborne, J. Hoskins, L. Radford, A. Graeme

2006

Tiverton

Torquay

B. Balsdon, M. Goodrich & T. Steer

2007

Stover

Gt. Torrington

R. Greenslade, P. Stevenson & M. Trengrove

2008

Staddon Heights

Staddon Heights

G. Elliot-Smith, D. Clarke & B. Lisney

2009

Tavistock

Yelverton

A. Bradley, J. Reeday & R. Fricker

2010

Honiton

Libbaton

C. Drew, J. Middleton, P Short

2011

Event disbanded

 

 

2012


 

 

2013


2014


  

DEVON HANDICAP CUP  (Known as the Consolation Tournament prior to 1953)  

Year

Venue

Winner

1933

Tavistock

Capt. R. Beavan

1934

Yelverton

L.R. Mugford

1935

East Devon

R.E. Lee

1936

RND

Maj O'Brien

1937

Churston

Maj C.T. Foster

1938

Exeter

C.C. Wilson

1939

Yelverton

R.H. Heslop

1946

No Competition

 

1947

No competition

 

1948

East Devon

L.M. Matta

1949

Yelverton

Col.W. Wright

1950

RND

A.D. Inglis

1951

Warren

R.G. Parsons

1952

Exeter

A.K. Weston

1953

Thurlestone

F.R. Fisher

1954

Saunton

G.L. Justice

1955

Churston

Rev E.J. Russell

1956

East Devon

J. Wilson

1957

Warren

R. Thairlwall

1958

Tavistock

A.J.C. Giddy

1959

R.N.D

L.C. Lake

1960

Exeter

J.A. Ryle

1961

Saunton

D.I. Stirk

1962

Yelverton

G.A. Blakey

1963

Stover

R.N. Ashworth

1964

Tiverton

N.G. Bevan

1965

Saunton

W.A. Reid

1966

Torquay

E.W. Morrell

1967

Exeter

J. Batchelor

1968

RND

R.B. Williams

1969

Tavistock

K. Hawkins

1970

Stover

R.S. Steer

1971

Tiverton

M.R. King

1972

Exeter

R.J. Radway

1973

East Devon

K. Trott

1974

Yelverton

F.J. Bawden

1975

Stover

R. Smith

1976

Tiverton

D.J. Simpson

1977

Tavistock

R. Brockington

1978

Exeter

R.H. Kendall

1979

Yelverton

S. McCullough

1980

Okehampton

M.S. Moore

1981

Bigbury

A.R. Shortman

1982

Stover

R. Clarke

1983

Saunton

P.H. Watts

1984

Tavistock

W. McCaldon

1985

Downes Crediton

D. Francis

1986

RND

M.T. Fudge

1987

Tiverton

P. Newcombe

1988

Exeter

M. Champion

1989

Stover

B.J. Sandry

1990

Torquay

R. Haine

1991

Teignmouth

G.C. Box

1992

Downes Crediton

T. Jeffs

1993

Bigbury

J. Morrall

1994

Torquay

G.Petherbridge

1995

East Devon

J. Smith

1996

Tiverton

H. Lentern

1997

Yelverton

L. Marels

1998

Okehampton

T. Gooch

1999

Stover

T. Jeffs

2000

Holsworthy

R. Ley

2001

Bigbury

R. Butcher

2002

Dainton Park

S. Knapman

2003

Downes Crediton

M. Murray

2004

Staddon Heights

J. Hoskins

2005

Torquay

J. Holt

2006

Tiverton

J. Frost

2007

Stover

S. Wallace

2008

Staddon Heights

J. Smith

2009

Tavistock

K. Pitts

2010

Event disbanded

 


WESTERN MORNING NEWS CUP  (part of Devon Handicap Championship)  

Year

Venue

Winner

1921

Saunton

T.L. Bissett, P. Penhale

1922

Yelverton

R.R. Rodd, F.M. Miller

1923

RND

F.H. Carroll, M.E. Buckland

1924

Torquay

P.M. Dunsford, K.F. Fradgley

1925

Tavistock

Pay-Lt. E. Burton, G.G. Wilson

1926

Saunton

S.M. Brown, B. Penhale

1927

Yelverton

Brig.-Gen. R.C.Munday, J.B. Young

1928

East Devon

Capt. .Paine, S. Couper

1929

RND

Col. R.M.Gillson, Maj. C. Thackwell

1930

Tavistock

R.P. Adams, Capt. Ozone

1931

Saunton

L.C. Lake, A.E. Britton

1932

T. & S. Devon

P.P. Rabbich, B.A. Burden

1933

Tavistock

Capt. O'Brien, Maj S. Brown

1934

Yelverton

L.R. Mugford, W.G. Johnson

1935

East Devon

Gen.H. Fargus , A.E. Jennings

1936

RND

Maj G.B. Lee, D.T. Tale

1937

Churston

A.G. Skinner, J.N. Turner

1938

Exeter

J.M. Turner, A.G. Skinner

1939

Yelverton

J. Crabb-Watt, Lt.Col. W. Macpherson

1946

RND

P. Trapnell, F. Stacey

1947

Torquay

I.K.Sandercock, Dr. R.M.Munro

1948

East Devon

H. Gardner, F. Livesey

1949

Yelverton

D.W. Embury, F. Rowse

1950

R.N.D

L.C. Lake, W.D. Holmes

1951

Warren

F.W. Grenier, A.J.E. Rowe

1952

Exeter

J.G.S. Ker , J.D. Davis

1953

Thurlestone

H.G. Bowen , E.J. Lyle

1954

Saunton

W.A. Reid , , A.Hammond-Hunt

1955

Churston

A.D. Inglis, W.H. Bradbeer

1956

East Devon

R. Verschoyle, J. Hay-Reid

1957

Warren

H.O. Hicks, R.A.S. Lane

1958

Tavistock

R.B. Redfern, W.H. Leigh

1959

RND

J.G.S. Kerr, L.R. Mugford

1960

Exeter

O.A. Gronow, R.B. Lane

1961

Saunton

L.C. Lake, H.O. Hicks

1962

Yelverton

I.M. Forbes, T. Pinner

1963

Stover

A.D. MacLeod, G.H. Law

1964

Tiverton

K. Whitfield, N.G. Bevan

1965

Saunton

T.H.J.A. Jones, N.E. Johns

1966

Torquay

J.Sandeman-Allen, E.T. Scott

1967

Exeter

A. Wonnacott, G.G. Gilpin

1968

RND

R.B. Williams, A.J. Norman

( Format changed to Match Play)

1969

Tavistock

B.G. Steer

1970

Stover

M.G.Irish

1971

Tiverton

M.J. Angelos

1972

Exeter

A.H. Gaite

1973

East Devon

R. Greenaway

1974

Yelverton

M.S. Moore

1975

Stover

S.J. Thorne

1976

Tiverton

S. Waddington

1977

Tavistock

M.J. Moody

1978

Exeter

J. Leach

1979

Yelverton

A. McShane

1980

Okehampton

P.B.F. Brown

1981

Bigbury

P. Bicknell

1982

Stover

C.S. Hallwood

1983

Saunton

G. Milne

1984

Tavistock

G.J. Blainer

1985

Downes Crediton

G. Milne

1986

RND

G. Ruth

1987

Tiverton

J. Squire

1988

Exeter

R. Badcock

1989

Stover

D. Blackwell

1990

Torquay

R. Dawe

1991

Teignmouth

M. Crossfield

1992

Downes Crediton

M.P. Hartley

1993

Bigbury

D.D. Taverner

1994

Torquay

S. Pike

1995

East Devon

T. Jeffs

1996

Tiverton

M.G. Cunnick

1997

Yelverton

I. Moore

1998

Okehampton

J. Ruth

1999

Stover

M. Goodrich

2000

Holsworthy

P. Cloak

2001

Bigbury

G. Horton

2002

Dainton Park

S. Treglown

2003

Downes Crediton

M. Hill

2004

Staddon Heights

R. Whitelock

( Format changed to Stroke Play)

2005

Torquay

N. Osborne

2006

Tiverton

S. Schofield

2007

Stover

J. Hampton

2008

Staddon Heights

R. Fricker

2009

Tavistock

S. Edwards

2010

Honiton

J. Mullen

2011

Event disbanded

 

  

GOLDSMITH SALVER   ( 18 holes Stableford - part of Devon Handicap C’ship)  

Year

Venue

Winner

1963

Sidmouth

R.J. Radway

(Changed to Foursomes Medal, Scratch)

1964

RND

J.J. Spencer, R.B Redfern

1965

East Devon

P.B.F. Brown, L.E. Hines

1966

Thurlestone

D.G.F. Porter, R. Williams

1967

Churston

P.B.F. Brown, L.E. Hines

1968

Exeter

P.B.F. Brown, R.P.F. Brown

1969

Saunton

R.J. Radway, R.M. Leach

1970

Tavistock

B.G. Steer, R.S. Steer

1971

East Devon

R. Blake, F. Twiselton

1972

Torquay

B.G. Steer, R.S. Steer

1973

Teignmouth

R.S. Steer, D.B. Nuttall

1974

Tavistock

P.B.F. Brown, L.E. Hines

1975

RND

R.S. Steer , D.B. Nuttall

1976

Churston

R.S. Steer , C.I. Brierley

1977

Bigbury

R.B. Moore, V. Pym

1978

Stover

R.S. Steer, G. Jamieson

1979

Tiverton

M.E. Jewell, D. Hamilton-Martin

1980

Torquay

A.D. Stubbs,P.C. Jeffery

1981

Saunton

P.B.F. Brown, R.P.F. Brown

1982

Thurlestone

P. Greatbatch, I.B. Morgan

1983

Tavistock

T.J. Aggett, J. Parr

1984

East Devon

W.T. Collins, A.P. Hill

(Format changed to 3rd & 4th score from Foursome Scratch Cup)

1985

Yelverton

R.H.P. Knott, J.M. Pettigrew

1986

Churston

A. Copping, M.J. Piper

1987

RND

G.K. Baker, P. Newcombe

1988

Teignmouth

G. Milne, N.R.H. Collins

(Format reverted to 18 holes)

1989

Saunton

D. Lloyd, D.N. Roberts

1990

Exeter

J.S. Bridge, J.M. Pettigrew

1991

Warren

D.E. Turnbull, J. Gynne

1992

Torquay

D. Hooper,P.B.F. Brown

( Format changed to Individual Stableford)

1993

Bigbury

R.S. Steer

1994

Torquay

M. Lindon

1995

East Devon

G. Benzie

1996

Tiverton

T. Molloy

1997

Yelverton

Not Played

1998

Okehampton

B. Willcocks

1999

Stover

J. Wych

2000

Holsworthy

W. Meares

2001

Bigbury

O. Vooght

2002

Dainton Park

R. Hunt

2003

Downes Crediton

B. Masson

2004

Staddon Heights

T. Jeffs

2005

Torquay

J. Glanvill

2006

Tiverton

R. Cruse

2007

Stover

A. Stanton

2008

Staddon Heights

N. Palmer

2009

Tavistock

B. Newland

2010

Honiton

D. Morgan

2011

not played

 

2011

not played

 

2012

not played


2013

Stover

J. Potter (36 Holes Hcp medal played with Devon Salver)
2014TivertonJ. Audin (36 Holes Hcp Medal played with Devon Salver)
2015ChurstonS. Hodsoll (changed to Hcp part of Club Champs final)
2016Woodbury ParkS. Palmer
2017Dainton Park P. Howell


  GRAY MEMORIAL CUP  (part of Devon Handicap Championship until 2002)

Year

Venue

Winner

1950

RND

F.C. Meadows

1951

Warren

A.W. Slater

1952

Exeter

E.D. Coppin

1953

Thurlestone

D.I. Stirk

1954

Saunton

W.A. Reid

1955

Churston

C.H. Scott

1956

East Devon

B.F. Hall

1957

Warren

J.M. Green

1958

Tavistock

L.R. Mugford

1959

RND

C.J. Welsford

1960

Exeter

R.B. Redfern

1961

Saunton

A.D. Inglis

1962

Yelverton

P. Bowden

1963

Stover

R.J. Luxton

1964

Tiverton

M.J. Hanley

1965

Saunton

T.Jones Jnr.

1966

Torquay

N.G. Bevan

1967

Exeter

R.T. Stephens

1968

RND

T.S. Crawley

1969

Tavistock

A. Gordon

1970

Stover

L.Tenison-Mosse

(Format changed to 18 hole Stableford)  

1971

Tiverton

R.D. Thorne

1972

Exeter

W. Richardson

1973

East Devon

D. Brooks

1974

Yelverton

A.J. Weddle

1975

Stover

E. Saunders

1976

Tiverton

J.A. Bell

1977

Tavistock

J. Horn

1978

Exeter

D. Waterman

1979

Yelverton

M.I. Blaber

1980

Okehampton

D.M. Yeo

1981

Bigbury

C.P. Jones

1982

Stover

R. Schofield

1983

Saunton

J. Innes

1984

Tavistock

E.C. Harris

1985

Downes Crediton

A.Ashley-Jones

1986

RND

G. Wilford

1987

Tiverton

A. Parkin

1988

Exeter

A. Wells

1989

Stover

P. May

1990

Torquay

M. Jeffery

1991

Teignmouth

D. Hole

1992

Downes Crediton

T.C. Reynolds

1993

Bigbury

N. Holsgrove

1994

Torquay

L. Cowans

1995

East Devon

J. Saunders

1996

Tiverton

P. Newcombe

1997

Yelverton

T. Burns

1998

Okehampton

A. Cook

1999

Stover

T. Gadd

2000

Holsworthy

T. Fallon

2001

Bigbury

S. Foster

2002

Dainton Park

A. Hodgson

(Awarded to 3 rd Place in Palairet Plate from 2003-2010)


ABRAHAM SALVER (for Winners of Club Qualifiers)

Year

Venue

Winner

2011

Saunton

B Hearn (Tiverton)

2012

East Devon

A West (Okehampton)

2013

Churston

B. Dunn (Honiton)

2014

Okehampton (2 Ball Team Event)

Elfordleigh (H. Axford & R. Chadwick)
2015

2016East DevonClub Event
2017East DevonCLub Event


 

 

 





Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.

OUR SPONSORS